Kamera w szpitalnej sali

Udostępnij:
Monitoring pomieszczeń ogólnodostępnych jest dopuszczalny, a zakazany w gabinetach i salach chorych, ale z wyjątkami.
Na brak kompleksowych regulacji dotyczących instalowania kamer w placówkach leczniczych eksperci zwracali uwagę już od dawna. - Próbę uregulowania tej kwestii podjęto w ustawie wprowadzającej RODO (o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r.), którą w zeszłym tygodniu przyjął Senat - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnił, że nowa regulacja wprowadza zmiany, między innymi, w ustawie o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 ze zm.). Zaproponowano w niej przepisy, w myśl których będzie można monitorować pomieszczenia ogólnodostępne – jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub pracowników. Natomiast w salach, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz przebywają chorzy – z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach odrębnych – nagrywanie będzie zakazane. Sposób obserwacji pomieszczeń będzie określał w regulaminie organizacyjnym kierownik placówki.

- Jednocześnie nowelizowane jest rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (projekt jest już po konsultacjach), w którym zapisano, że w pokojach łóżkowych dopuszczalna byłaby instalacja urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów wyłącznie w przypadkach, gdy jest to konieczne w procesie ich leczenia i dla zapewnienia im bezpieczeństwa - wyjaśnił "DGP".

A w rozporządzeniu...
Pod koniec stycznia 2019 roku opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących pomieszczeń i urządzeń podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Z rozporządzenia wynika, że w salach szpitalnych dopuszczalne jest montowanie kamer monitoringu.

- Obserwacja pacjentów byłaby możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy jest to konieczne w procesie ich leczenia i dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Powyższy przepis jest spójny z procedowaną nowelizacją ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 i 2219) w zakresie monitoringu wizyjnego w ramach projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dokument można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce: "Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.