Kobiety karmiące piersią: najedzone, ale czy odżywione?

Udostępnij:
Sprawdzono, jak wygląda dieta kobiet karmiących piersią i jak komponowany przez nie jadłospis wpływa na ich zdrowie. Wyniki badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” są niepokojące. Kobietom brakuje odpowiedniego wsparcia w zakresie poradnictwa żywieniowego, w ich diecie istnieje wiele nieprawidłowości, a aż 70 proc. badanych matek miało za niskie stężenie witaminy D3 w organizmie.
Kobiety karmiące nie są świadome faktu, że ich dieta powinna być dopasowana pod względem wartości energetycznej oraz odżywczej tak, by spełniać ich potrzeby żywieniowe w tym szczególnym okresie. Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne u kobiet karmiących rośnie o około 500 kalorii, wzrasta też zapotrzebowanie organizmu na niektóre mikroskładniki.

Niestety, według raportu z badania przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik - we współpracy z Fundacją NUTRICIA - średnia wartość kaloryczna diet matek karmiących była niska i nie przekraczała 1800 kalorii. Zaobserwowano także bardzo duże różnice w wartości energetycznej ocenianych jadłospisów, od niespełna 600 do ponad 4000 kalorii dziennie. Wartość energetyczna diety 75 proc. ankietowanych kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13 proc. matek spożywało dietę o prawidłowej kaloryczności.

– Kobiety często, zamiast prawidłowych zaleceń, otrzymują lub same narzucają sobie rygorystyczne diety, eliminując z jadłospisu różnorodne produkty spożywcze. Stosowanie ograniczeń żywieniowych jest powszechne, mimo że według ekspertów nie ma potrzeby profilaktycznego wykluczania z diety wszystkich matek karmiących mleka, orzechów, owoców cytrusowych czy glutenu – mówi dr inż. Danuta Gajewska, współautor badania.

Matki nie zdają sobie sprawy, że eliminując ze swojej diety niektóre produkty, doprowadzają do niedoborów składników odżywczych i witamin w swoim organizmie. Testy laboratoryjne na podstawie wyników badania krwi wykazały u ponad 70 proc. kobiet karmiących, biorących udział w badaniu, stężenie witaminy D3 poniżej norm.

Przyczyną szeregu nieprawidłowości, występujących przy komponowaniu jadłospisu karmiącej matki, może być brak profesjonalnej wiedzy. Z raportu wynika, że ponad 70 proc. matek uczestniczących w badaniu, jako główne źródło wiedzy na temat zasad żywienia w czasie ciąży i laktacji wskazało Internet, tylko niewiele ponad połowa szuka informacji na temat właściwej diety u położnej lub w książkach. Jedynie 4 proc. ankietowanych kobiet wskazało dietetyka jako źródło wiedzy na temat zasad żywienia w ciąży i w czasie laktacji.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a mleko mamy to najbardziej specjalistyczne pożywienie, dostosowane do wyjątkowych potrzeb dziecka, odmiennych niż potrzeby dorosłego organizmu. Karmienie naturalne sprzyja także właściwemu programowaniu metabolizmu noworodka, prawidłowe żywienie w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości.

Badanie „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” zostało przeprowadzone na grupie 250 matek. Jego celem była ocena sposobu żywienia i zwyczajów żywieniowych, ocena wartości odżywczej diety matek oraz ocena stanu odżywienia matek na podstawie wskaźników antropometrycznych i wybranych wskaźników badań z krwi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.