Sejm

Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o in vitro ►

Udostępnij:
Podczas głosowania w Sejmie najpierw przepadł wniosek Konfederacji o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy wprowadzającego finansowanie procedury in vitro, a kilka godzin później za przyjęciem przepisów opowiedziała się sejmowa Komisja Zdrowia.
28 listopada w trakcie posiedzenia komisji posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagali się zorganizowania wysłuchania publicznego w sprawie projektu, czyli dopuszczenia do dyskusji nad projektem zainteresowanych obywateli. Argumentowali, że pod projektem podpisały się osoby popierające in vitro, a prawo do wypowiedzenia się w tej sprawie powinny mieć też osoby o innych poglądach. Posłowie nowej sejmowej większości nie zgodzili się na wysłuchanie – głosami w stosunku 21 do 10 – uznając, że we wniosku PiS chodzi przede wszystkim o przedłużenie prac legislacyjnych, by refundowanie było jak najpóźniej.

– Jestem zniesmaczona wnioskiem PiS. Przez osiem lat blokowaliście możliwość skorzystania z tej kosztownej metody wielu parom. Nawet na ostatniej prostej wkładacie kij w szprychy, podczas gdy ludzie z nadzieją czekają na finansowanie – mówiła Wanda Nowicka z Lewicy.

– Bardzo prosimy, nie przedłużajcie prac nad tą ustawą. Każda zwłoka spowoduje, że jakaś para straci możliwość zostania rodzicami – apelowała do posłów jedna z inicjatorek projektu, dziennikarka Małgorzata Rozenek-Majdan.

Poseł Grzegorz Andrzej Gawron z PiS zaproponował poprawkę, by refundacja pozaustrojowego zapłodnienia była dostępna jedynie dla małżeństw.

– Informuję pana, że in vitro będzie dostępne dla wszystkich par, niezależnie od tego, czy są małżeństwem, czy nie – odpowiedział szef komisji Bartosz Arłukowicz.

Poprawka Gawrona została odrzucona.

Posłowie zaakceptowali natomiast najpierw poprawkę Agnieszki Pomaskiej z KO, która obliguje ministra zdrowia do uruchomienia programu refundacji 1 czerwca 2024 r.

Chwilę później komisja przyjęła cały projekt, który teraz trafi do drugiego czytania.

Posiedzenie w całości do obejrzenia poniżej.
Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Przeczytaj także: „Ustawa o finansowaniu in vitro – Sejm zdecydował”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.