Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Kompromis w sprawie no fault

Źródło: RMF FM
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 27.06.2022
 
 
– Jest kompromis dotyczący systemu no fault – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że „szczegóły będą zaprezentowane wkrótce”.
27 czerwca w rozmowie z RMF FM minister zdrowia mówił o wprowadzeniu systemu no fault.

– Długo dyskutowaliśmy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na ten temat i osiągnęliśmy kompromis. Zostanie on przedstawiony w najbliższych tygodniach w trakcie posiedzenia Stałego Komitu Rady Ministrów – zapowiedział Adam Niedzielski, dodając, że „ustawa o jakości – system no fault jest elementem tych przepisów – będzie przełomowa, jeśli chodzi o zabezpieczenie praw pacjenta”.

– Zagwarantuje to, że pewne parametry leczenia i „obsługi” pacjenta będą monitorowane i podawane do publicznej wiadomości, a szpitale, które zainwestują w jakość, będą miały płacone więcej. A na koniec zostanie też stworzony cywilizowany system kompensacyjny, który będzie podobny do tego, który już działa i dotyczył szczepień – doprecyzował.

Minister 27 czerwca zapowiedział, że „szczegóły systemu no faul będą przedstawione w najbliższych dniach, tygodniach”, a pytany o szczegóły, stwierdził jedynie, że „na pewno nie będzie to system no fault, jaki jest wyobrażeniem lekarzy, czyli idący bardzo daleko, i nie będzie to też system, który w ogóle nie będzie brał pod uwagę możliwości popełnienia błędu”. – Ten system będzie kompromisem – stwierdził Niedzielski.

– Ustawa zacznie obowiązywać w dniu uchwalenia. Spodziewamy się jej uchwalenia do końca września – podsumował Adam Niedzielski.

Przeczytaj także: „System no fault niezgodny z konstytucją”, „Co były minister zdrowia sądzi o systemie no fault?”, „System no fault trudny politycznie”, „Spór między ministrami”, „Unikajmy błędów, a nie szukajmy winnych” i „System no fault fundamentem”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.