Wyślij
Udostępnij:
 
 
Roman Bosiacki/Agencja Wyborcza.pl

Koronawirusowa jesień

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.06.2022
 
 
10 tys. chorych wymagających opieki szpitalnej z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 może być jesienią w Polsce.
– Szacujemy, że liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce jest 15–20 razy większa niż odnotowywanych – mówią przygotowujący modele rozwoju epidemii dr Franciszek Rakowski z ICM UW oraz prof. Kruger Tyll z Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Rakowski przyznaje, że „według jednego ze schematów we wrześniu oprócz zwiększonej liczby przypadków,wzrośnie też liczba hospitalizacji – będzie potrzeba mniej więcej do 10 tys. łóżek”.

O tym, że sytuacja jest coraz groźniejsza, świadczą przykłady innych krajów.

– Między innymi tak jest w Portugalii oraz Francji – tam rosną obie dane – i dotyczące przypadków, i pobytów w szpitalach (a w niektórych regionach również zgonów). Nie ma porównania z pikiem z poprzednich fal, ale hospitalizacji jest więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. W Portugalii 21 czerwca było to 171 przypadków na 1 mln – dla porównania rok temu to było niemal cztery razy mniej, bo około 43 przypadków leczonych w szpitalach. We Francji widać podobne zjawisko: w szpitalach przebywa 216 osób na 1 mln. W 2021 r. 21 czerwcu było ich 145. W Portugalii rośnie również liczba zgonów: ok. 5 na 1 mln – to rekord od niemal półtora roku. Liczba przypadków zwiększa się też w Niemczech i Wielkiej Brytanii – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeczytaj także: „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.