Wyślij
Udostępnij:
 
 
Koszyk świadczeń gwarantowanych coraz cięższy. Czy ucho się urwie?
 
Działy: Aktualności
Powstał projekt rozporządzenia ministra zdrowia poszerzający świadczenia gwarantowane w zakresie leczenia stomatologicznego.
Jak informuje infodent24.pl Projekt nowych przepisów wprowadza do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego pięć świadczeń zgodnie z rekomendacjami prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:
- badanie lekarskie i kontrolne po urazie zębów,
- badanie lekarskie stomatologiczne i kontrolne po urazie zębów,
- zabezpieczenie profilaktyczne lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych raz do 8 roku życia i siódmych – za każdy ząb – do ukończenia 14. roku życia,
- leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA,
- rentgenodiagnostyka do pięciu zdjęć wewnątrzustnych,
- rentgenodiagnostyka – zdjęcie pantomograficzne z opisem.

Urazy zębów przytrafiają się bardzo często, częstość występowania uszkodzeń urazowych szacowana jest na 6,4-37,9 proc. u dzieci i młodzieży 6-17-letnich, a zębów mlecznych nawet do 30 proc. dzieci poniżej 6 roku życia.

Jak opisuje infodent24.pl zgodnie z obowiązującymi procedurami, w przypadku urazu zęba jest konieczne przeprowadzenie badania podmiotowego (ogólnolekarskiego i stomatologicznego dotyczącego czynników związanych i niezwiązanych bezpośrednio z urazem) oraz przedmiotowego, a także badań kontrolnych, najczęściej 2-4 razy w ciągu pół roku po urazie.

Zakres badania stomatologicznego po urazie zęba, dłuższy czas trwania wynikający z utrudnionych warunków jego wykonania, są zdecydowanie różne niż podstawowego badania stomatologicznego. To zabieg będący następstwem zdarzenia nagłego, nieprzewidzianego. W związku z tym dzieci po urazie często już mają wyczerpany limit przysługujących badań. Stąd potrzeba wprowadzenia tej procedury - pisze w projekcie rozporządzenia minister zdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe