Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Kto w sieci?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.10.2022
 
 
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia jest nowy wykaz szpitali, które znalazły się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli tzw. sieci szpitali – wykaz zacznie obowiązywać od stycznia 2023 r. do końca czerwca 2027 r. Na liście jest 585 podmiotów.
Lista szpitali – w podziale na województwa – opublikowany jest na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl/nowa-kwalifikacja-do-sieci-szpitali.

O sieci szpitali
W informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej fundusz przypomina, że „szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta, a miejsce w sieci gwarantuje podmiotom ciągłość i stabilność finansowania na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia”.

Kwalifikacja do sieci szpitali jest ważna przez cztery i pół roku.

Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia – od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.

Trzy poziomy podstawowe – pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia – obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych.

Pierwszy wykaz szpitali sieciowych, zgodnie z przepisami prawa, obowiązuje do końca 2022 r. Proces kwalifikacji na kolejny okres, od 2023 do 2027 roku rozpoczął się od sierpnia.

Nowy wykaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r. W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.