Kto ze „zdrowotnych” kandydatów dostał najwięcej głosów?

Udostępnij:
Podano oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu z podziałem na mandaty. W izbie niższej będzie 235 przedstawicieli PiS, KO zdobyła 134 mandaty, SLD 49, PSL 30, Konfederacja 11, a Mniejszość Niemiecka jeden. W wyższej zasiądzie 43 polityków KO, trzech z PSL, dwóch z SLD i trzech sympatyzujących z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Ci z listy PiS zdobyli 48 mandatów, mogą też liczyć na wsparcie jednej senatorki niezależnej. Co ze „zdrowotnymi” parlamentarzystami? Konstantego Radziwiłła nie wybrano na senatora, na Łukasza Szumowskiego zagłosowało 35 798 osób, na Beatę Małecką-Liberę 82 090, a na Tomasza Grodzkiego 149 245. Mandaty uzyskali też Wojciech Maksymowicz, Waldemar Kraska i Marcelina Zawisza.
Sejm
Na członków PiS kandydujących do Sejmu głosowało 43,59 proc. obywateli. KO poparło 27,40 proc. wyborców, SLD 12,56 proc., PSL 8,55 proc., Konfederację 6,81 proc., a Mniejszość Niemiecką 0,17 proc.

Kto z listy PiS dostał się do izby niższej parlamentu?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, „jedynka” na liście w Płocku. Otrzymał 35 798 głosów.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko kandydowała z okręgu nr 15 jako „dwójka”. Także pielęgniarce z wykształcenia udało się dostać do Sejmu. Zagłosowało na nią 25 323 Polaków.

Ucieszył się też Andrzej Sośnierz, „czwórka” w okręgu nr 31. Byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia poparło 6 061 osób. Sośnierz jest członkiem Porozumienie Jarosława Gowina.

Wśród kandydatów z województwa warmińsko-mazurskiego wygrał startujący z listy PiS w okręgu olsztyńskim lekarz neurochirurg, twórca olsztyńskiego „Budzika” prof. Wojciech Maksymowicz, zagłosowało na niego 31 575 osób. Maksymowicz startował z list PiS jako reprezentant Porozumienia Jarosława Gowina.

Endokrynolog Czesław Hoc kandydował w okręgu nr 40 z listy PiS. Dostał mandat, zagłosowało na niego 33 083 osób.

Do Sejmu wszedł też Paweł Rychlik, który o mandat ubiegał się z okręgu 11 z listy PiS. 32-letni farmaceuta z Wielunia otrzymał 25 246 głosów.

W Bydgoszczy na liście PiS „jedynką” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, wygrał. Zdobył 60 132.

Anna Kwiecień startowała z radomskiej listy PiS, głosowało na nią 23 670 osób, dostała mandat. Kwiecień ukończyła Wydział Położnych w Medycznym Studium Zawodowym Radomiu, później studiowała w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości na Wydziale Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia.

Do Sejmu powrócił były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Zdobył 38 809 głosów w okręgu nr 30, kandydował z listy PiS.

Nową posłanką PiS została Katarzyna Sójka, 33-latka specjalizująca się w dziedzinie chorób wewnętrznych, zatrudniona w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Otrzymała 15 860 głosów w okręgu nr 36.

Do Sejmu z listy PiS dostała się Anna Dąbrowska-Banaszek, 58-letnia internistka, alergolog i pulmonolog ze szpitala w Chełmie, uzyskała 13 787 głosów w okręgu nr 7, a także Elżbieta Płonka, 68-letnia lekarka rodzinna z Bogatyni, była wicemarszałek województwa lubuskiego. Głosowało na nią 10 918 osób w okręgu nr 8.

Z Sejmem pożegnał się Krzysztof Ostrowski, lekarz chorób wewnętrznych z Prawa i Sprawiedliwości. Startował w okręgu wyborczym nr 37, zagłosowało na niego 11 934 obywateli.

Do parlamentu nie dostała się Bernadeta Krynicka z PiS. Pielęgniarka z wykształcenia kandydowała w białostockim okręgu wyborczym. Głosowało na nią 9 328 osób.

Marek Posobkiewicz także kandydował z listy PiS, był „dziesiątka” w okręgu nr 41. Nie otrzymał wystarczającej liczby głosów, aby zostać posłem. Dostał 1 325 głosów.

Co z Koalicją Obywatelską?

Do Sejmu wszedł lekarz specjalista położnictwa i ginekologii Marek Hok, startując z okręgu koszalińskiego, zdobył 11 572 głosów, a także Elżbieta Gelert z okręgu nr 34. Gelert ukończyła studia na Wydziale Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Poznaniu i studia podyplomowe z zarządzania Szpitalami w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dostała 11 590 głosów.

Mandat dostał również Riad Haidar, pediatra i neonatolog, od 1999 r. ordynator Oddziału Neonatologicznego im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Poprało go 21 483 osób głosujących w okręgu nr 7.

Wygrał także Jerzy Hardie-Douglas, chirurg ogólny i onkologiczny, w latach 1992–2002 ordynator oddziału chirurgii ogólnej w Szczecinku, w latach 2006-2018 burmistrz tego miasta. Uzyskał on 10 280 głosów w okręgu koszalińskim.

Mandat dostał też otolaryngolog Rajmund Miller, otrzymał 8 820 głosów w okręgu nr 21.

Parlamentarzystami z listy KO nie będą Lidia Gądek i Dawid Murawa.

Gądek, lekarka rodzinna i specjalistka medycyny pracy ze specjalizacją pierwszego stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych, kandydującą z czwartego miejsca na liście nr 13, dostała 14 673 głosów.

Na Murawę, kierownika Katedry Chirurgii i Onkologii na Uniwersytecie Zielonogórskim i prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej zagłosowało 5 620. Lekarz startował w Poznaniu z szesnastego miejsca.

Marcelina Zawisza z Lewicy przekonała do siebie 19 206 wyborców z Opolszczyzny, była „jedynką”. 30-latka w dzieciństwie chorowała na nowotwór złośliwy kości. Inny kandydat z listy Lewicy, opolski aptekarz Jerzy Przystajko nie otrzymał wystarczającego poparcia, aby dostać się do parlementu. Będąc na pozycji nr 23 na liście, zdobył 542 głosów.

Lider PSL i lekarz z wykształcenia Władysław Kosiniak-Kamysz był „jedynką” na liście w okręgu nr 15. Poparło go 33 784 głosów, otrzymał mandat.

Do Sejmu nie dostała się Justyna Socha, antyszczepionkowiec, szefowa Stowarzyszenia „Stop NOP”. Startowała z poznańskiej listy Konfederacji. Zagłosowało na nią 3 834.

Senat
Senatorami z listy PiS zostali onkolog Dorota Czudowska w okręgu nr 3, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w okręgu nr 48, chirurg i były marszałek i wicemarszałek Stanisław Karczewski z okręgu 49, pediatra Bogumiła Orzechowska w okręgu 85 oraz lekarka specjalizująca się w chirurgii dziecięcej Margaret Budner w okręgu 93.

Czudowska dostała 86 312 głosów, Kraska 72 101, Karczewski 79 878, Orzechowska 51 378 i Budner 98 117.

Nie udało się byłemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi. Startując w okręgu wyborczym nr 41 obejmującym powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski otrzymał 124 885 głosów. To nie wystarczyło, przegrał z posłem PSL-KP Michałem Kamiński, którego poparło 176 496 osób.

Przegrał także prof. Andrzejowi Wojtyle, członek partii Porozumienie Jarosława Gowina, dotychczasowy senator, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, reprezentował komitet Prawa i Sprawiedliwości. Dostał 70 993 głosów. 64-letni Andrzej Wojtyła z wykształcenia jest lekarzem pediatrą.

Polacy w Stanach Zjednoczonych oddali najwięcej głosów na chirurga, profesora Marka Rudnickiego, wsparcie Polonii nie wystarczyło jednak, by kandydat PiS dostał się do Senatu. Poprało go 164 242 osób.

Pewnie do Senatu z listy KO weszli Tomasz Grodzki, Bogdan Klich, Beata Małecka-Libera, Alicja Chybicka i Agnieszka Gorgoń-Komor.

Prof. Grodzki mandat zdobył w okręgu wyborczym nr 97. Na chirurga, profesora nauk medycznych, ministra zdrowia w Gabinecie Cieni PO zagłosowało 149 245 wyborców.

Bogdan Klich, lekarz i były minister obrony narodowej został wybrany na kolejną kadencję, wygrywając wybory w okręgu nr 33, obejmującym cześć Krakowa. Klicha poparło 123 80 głosujących.

Beata Małecka-Libera wygrała wybory w okręgu nr 76. Na posłankę Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Zdrowia głosowało 82 090 osób.

Prof. Alicja Chybicka, otrzymała mandat we wrocławskim okręgu nr 7. Lekarka, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefowa Przylądka Nadziei dostała 113 877 głosów.

Gorgoń-Komor, która jest lekarką, absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistką kardiologiem i pełni funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Kardiologii i Kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku Białej, dostała 114 113 głosów od wyborców w okręgu 78.

Więcej o wynikach wyborów na stronie: wybory.gov.pl/sejmsenat2019.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.