123RF

Kwietniowe obniżki i podwyżki cen w aptekach

Udostępnij:
Od początku miesiąca mamy podwyżki cen w aptekach na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego – związane z tym, że od 1 kwietnia wróciła na te wyroby 5-proc. stawka VAT. Są też obniżki.
W związku z tym, że Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze, jej konsekwencją jest między innymi przywrócenie od 1 kwietnia 5-proc. stawki VAT do wyliczeń cenowych refundowanych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Niektóre z nich zawarte są w wykazie leków refundowanych, który obowiązuje od początku czwartego miesiąca roku.

W aptekach mogą więc zdrożeć środki spożywcze, suplementy diety, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego oraz środki spożywcze wzbogacone.

A także obniżki...
Przypomnijmy, że jednocześnie od 1 kwietnia tańsze będą w aptekach o 10 proc. polskie leki (redukcji ulega poziom odpłatności pacjentów za lek wyprodukowany w Polsce albo gdy do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną w naszym kraju) lub 15 proc. (w przypadku produkcji leku w Polsce, gdy wykorzystano podczas jego produkcji substancję czynną wytworzoną w kraju).

Wykaz leków, wobec których zastosowana została redukcja poziomu odpłatności, znajduje się w obwieszczeniu dotyczącym leków refundowanych, obowiązującym od 1 kwietnia.

Przeczytaj także: „Rekordowa lista refundacyjna” i „Chorzy zapłacą mniej za polskie leki”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.