123RF

Lekarze POZ podpiszą umowy z NFZ

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: PPOZ, PZ
Kolejne rozmowy przedstawicieli Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia nie przyniosły kompromisu, mimo to lekarze przedłużą umowy na świadczenie usług do końca 2020 r., a wiosną wrócą do negocjacji. Wcześniej na podpisanie aneksów zdecydowali się rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego.
Przypomnijmy, że rozmowy między przedstawicielami NFZ i PPOZ o warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych przez podstawową opiekę zdrowotną na kolejny rok, prowadzone były wiele tygodni. Wydawało się, że liczne spotkania środowiska lekarskiego zarówno z centralą NFZ, jak i z Ministerstwem Zdrowia przyniosły rezultaty. Do podpisania pozostał jedynie końcowy dokument, co miało nastąpić 23 grudnia. Ale kilka dni po zakończeniu negocjacji i przed ostatecznym podpisaniem wypracowanego porozumienia, prezes NFZ zmienił uzgodnione warunki umów. Chodzi głównie o wysokość stawki bazowej. Od stycznia 2020 miała ona wynosić 13,81 zł, a nie 13,55zł, jak zaproponował później prezes NFZ. Na takie zmiany nie chciało godzić się PPOZ. Związek zwrócił się nawet z prośbą o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani, że tuż przed podpisaniem końcowego dokumentu, nagle proponuje się nam inne, niekorzystne dla nas warunki. Absolutnie nie możemy się na nie zgodzić. Prezes NFZ stawia negocjacje w sytuacji patowej. Nie rozumiemy dlaczego nie dotrzymał wspólnych ustaleń. Oczywiście deklarujemy chęć rozmowy, ale na pewno nie zgodzimy się na niekorzystne dla nas propozycje - mówiła Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Kolejny raz do negocjacji związkowców z przedstawicielami NFZ doszło 30 grudnia, ale nie przyniosły one kompromisu. - Działając w imieniu i z upoważnienia lekarzy i świadczeniodawców skupionych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia, w związku z przeprowadzonymi w dniu dzisiejszym rozmowami w Centrali NFZ, informujemy, iż niestety nie przyniosły one konsensusu. Obie strony pozostały przy swoich stanowiskach. Prezes NFZ nie zgodził się na zawarcie umów na wcześniej uzgodnionych warunkach finansowych przez PPOZ, głównie na wzrost stawki bazowej od stycznia 2020 roku do wysokości 13,81 zł, gdyż zostały one rozdysponowane w kolejnych negocjacjach, w trakcie których negocjującym nie udało się utrzymać wynegocjowanej stawki 13,81 zł na dzień 1 styczna 2020, a jedynie 13,55 zł - poinformowano w oświadczeniu PPOZ.

Mimo braku porozumienia z NFZ lekarze podpiszą umowy na 2020, a wiosną wrócą do negocjacji, o takiej możliwości zapewnił związkowców prezes funduszu Adam Niedzielski.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów oraz planowane dalsze rozmowy z centralą NFZ i ministrem zdrowia, które nastąpią na przełomie kwietnia i maja 2020 r., zarząd PPOZ zaleca podpisanie aneksów do obecnych umów na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 r. - stwierdziła Bożena Janicka, prezes PPOZ w wydanym oświadczeniu.

Wcześniej, 20 grudnia, na warunki kontraktowania świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2020 zgodziło się Porozumienie Zielonogórskie. - Przedstawiciele Federacji uzgodnili zasady funkcjonowania podmiotów POZ na rok 2020, które pozwalają na ich niezakłóconą pracę. Jest to dobra informacja zarówno dla naszych pacjentów, jak i dla wszystkich świadczeniodawców POZ w Polsce - poinformowano w dokumencie opublikowanym przez PZ.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.