Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lekarze bez dodatków covidowych

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.01.2021
 
 
Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał zarządzającym szpitalami 603,5 mln złotych na dodatki covidowe dla medyków. Na ich wypłatę dyrektorzy mieli czas do końca 2020 roku – część lekarzy wciąż ich nie otrzymała.
1 listopada 2020 r. minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi Narodowego Fundusz Zdrowia o wypłacie tzw. dodatków covidowych – miał je otrzymać „personel medyczny walczący z COVID-19”. Dodatek zwiększono z 50 proc. do 100 proc. wynagrodzenia, a także rozszerzono na nowe grupy pracowników. Polecenie miało dotyczyć wszystkich pracowników – niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której są zatrudnieni w podmiocie leczniczym. Przedstawiciel resortu zapewniał jednocześnie, że pieniądze przekazywane przez oddziały wojewódzkie płatnika do podmiotów są „środkami, których nie można przeznaczyć na inny cel, a szpitale i inne podmioty nie będą mogły odmówić wypłaty świadczenia”.

Jednak nie wszyscy pracownicy ochrony zdrowia dodatek otrzymali.

Z ankiety przeprowadzonej przez Porozumienie Rezydentów od 30 grudnia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. wynika, że 78,98 proc. wypowiadających się nie otrzymało pieniędzy. Dodatek otrzymało jedynie 19,42 proc. respondentów.

W badanie wzięło udział 1308 lekarzy.

O sprawie poinformował także „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeczytaj także: „Czy lekarze planują się zaszczepić przeciwko COVID-19?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe