Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarze z uczelni niemedycznych
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.05.2019
 
 
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpocznie w październiku 2019 r. kształcenie lekarzy. Kolejni chętni do uczenia medyków to Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Czy większa dostępność tego typu kierunków może zmniejszyć problemy z brakiem personelu, z którym borykają się placówki medyczne? - Eksperci w to wątpią - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

– Większa dostępność uczelni kształcących na kierunkach medycznych i zwiększenie limitów miejsc na studiach lekarskich może przełożyć się na więcej początkujących lekarzy za kilka lat. Z drugiej jednak strony próba przyspieszenia cyklu kształcenia lekarzy poprzez zwiększenie liczby uczelni oferujących kierunki medyczne niesie ryzyko związane z utrzymaniem jakości kształcenia – mówi Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Podkreśla, że już teraz dostęp studentów do bazy dydaktycznej, jak i ich liczba na salach wykładowych są zróżnicowane. – Większa dostępność kierunków medycznych może zmniejszyć problemy z brakiem personelu medycznego w przyszłości, ale tylko jeśli studenci otrzymają równe warunki do dobrego kształcenia. Jeśli takie warunki nie zostaną zapewnione, to sytuacja może stać się jeszcze trudniejsza – alarmuj Paula Rejmer.

Lekarz z UKSW
Na początku maja 2019 roku poinformowaliśmy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało pozytywną decyzję dotyczącą wniosku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o nadanie Wydziałowi Medycznemu Collegium Medicum uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim. Placówka zapowiada współpracę z polikliniką Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem papieża.

Na kandydatów czeka sto miejsc, termin rozpoczęcia rekrutacji to 7 czerwca, studia zaczną się w październiku 2019 roku.

Zgoda dotyczy kształcenia na poziomie studiów jednolitych magisterskich o profilu ogólnoakademickim, a postępowaniem kwalifikacyjnym będą objęte trzy przedmioty:
- biologia,
- chemia
- i matematyka.

Program studiów na kierunku lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Bazę kliniczną dla studiów stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Matki i Dziecka, a także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych:
- Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Szpital Specjalistyczny „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”,
- Szpital Bielański,
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o.,
- Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie,
- Grupa LUX MED. Sp. z o.o.,
- Enel-Med, S.A.,
- Magodent Sp. z o.o.,
- Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

W realizację programu kształcenia na kierunkach medycznych zaangażowany jest również Narodowy Instytut Leków.

UKSW podjął współpracę również z jednostkami zagranicznymi, między innymi z Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie (Universita Cattolica del Sacro Cuore). Bazę dydaktyczną i naukową tego uniwersytetu dla studiów i badań w obszarze nauk medycznych stanowi poliklinika Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem papieża. UKSW nawiązał współpracę z Isarklinik w Monachium, która specjalizuje się w badaniach nad zastosowaniem komórek macierzystych.

Przeczytaj także: "Lekarz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe