Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Limity na wystawianie recept ►

Udostępnij:
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie limitu liczby e-recept wystawianych przez jednego lekarza – to ma ukrócić nadużycia. – A ich skala jest bardzo duża – uzasadnił.
30 czerwca w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano konferencję prasową dotyczącą tzw. receptomatów i nadużywania możliwości, jakie daje połączenie telekonsultacji z e-receptami.

– Z niepokojem przyglądałem się tej sprawie od dłuższego czasu – zaczął Adam Niedzielski, podkreślając, że „ostatecznie zleciliśmy kontrolę i okazało się, że skala problemu jest bardzo duża”.

– Zidentyfikowano rekordzistów, czyli dziesięciu lekarzy, którzy rocznie wystawili od 100 do 400 tysięcy e-recept. Pracując 24 godziny na dobę, musieliby wypisywać 50 recept w ciągu godziny. To fizycznie niemożliwe, co oznacza, że mamy do czynienia z biznesem, a nie działaniem motywowanym troską o pacjentów – podkreślił minister, mówiąc, że „chciał rozwiązać problem dzięki współpracy z samorządem lekarskim, dlatego do Naczelnej Izby Lekarskiej skierował cztery pisma zawierające dane 29 lekarzy hurtowo wystawiających e-recepty”.

– Nie było żadnej reakcji – stwierdził.

– Ponieważ środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, zdecydowałem się podjąć drastyczne działania – poinformował minister Niedzielski.

Jakie?

– Podpisałem doniesienie do prokuratury, wskazując dziesięciu lekarzy, którzy – zdaniem naszych prawników – dopuścili się przestępstw – poinformował Niedzielski, podkreślając, że „w rok wystawili oni od 100 do 400 tysięcy recept”.

– To oznacza, że dziennie było to od niemal 300 do ponad 1000 recept – wyliczył, dodając, że „to fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa, bo część tych recept jest refundowana, oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego”.

Co poza tym?

Minister zapowiedział ograniczenia w liczbie dziennie wystawianych recept, które planuje wprowadzić resort, i przygotowanie rozporządzenia dotyczącego zdalnego przepisywania leków psychotropowych.

Co będzie z nich wynikać?

Podczas dziesięciu godzin pracy lekarz będzie mógł wystawić mniej więcej 300 recept.

Konferencję w całości można obejrzeć poniżej.

Przeczytaj także: „Kilkaset recept dziennie – miliony złotych rocznie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.