Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stefan Romaniuk / Agencja Gazeta

Marek Balicki nie odpowiada już za pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Autor: Iwona Konarska |Data: 04.08.2021
 
 
Lekarz poinformował o tym w piśmie do kierowników podmiotów leczniczych i centrów zdrowia psychicznego uczestniczących w programie pilotażowym.
Marek Balicki napisał: „31 lipca br. kończy się moja misja w Biurze ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dziękuję za kilkuletnią owocną współpracę oraz wzajemną życzliwość i przyjazną atmosferę, która towarzyszyła naszym działaniom, a zwłaszcza wspólnemu rozwiązywaniu licznych problemów. Jestem również wdzięczny, że mogłem poznać tak wiele ciekawych i inspirujących osób zaangażowanych w proces zmian w ochronie zdrowia psychicznego. W tym czasie udało nam się razem sporo osiągnąć w reformowaniu opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Zdaję sobie jednak sprawę, że ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia. Rekomendacje dotyczące dalszych koniecznych działań zawarte są w Raporcie końcowym Biura ds. pilotażu za rok 2020 oraz w tegorocznych uchwałach Zespołu ds. pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który działał przy Ministrze Zdrowia do 30 czerwca br. W sierpniu br. moje obowiązki przejmie dr Daria Biechowska – kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, do której proszę kierować wszystkie sprawy związane z pilotażem. Jeszcze raz dziękuję i życzę Państwu sukcesów w dalszym rozwoju środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Z poważaniem, Marek Balicki, Kierownik Biura ds. pilotażu NPOZP”.

„Menedżer Zdrowia” rejestruje wydarzenia związane z trudną reformą psychiatrii. Dwa lata temu dr Marek Balicki – zapytany przez nas, dlaczego z polską psychiatrią jest źle – odpowiedział: – Główne przyczyny to niskie nakłady i brak nowoczesnej organizacji opieki psychiatrycznej. Zmiany miały zacząć się już 25 lat temu i ten czas w większości straciliśmy. O czym mówię? W 1994 r. została uchwalona ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, zakładająca m.in. upowszechnienie modelu środowiskowego. Jednak dopiero w 2008 r. uchwalono jej nowelizację, na podstawie której powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Rok później, już w czasie pandemii – udzielając odpowiedzi na pytanie, jakie działania zostaną podjęte w ramach Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków – ekspert przekonywał, że przede wszystkim potrzebna jest swego rodzaju mapa drogowa, czyli harmonogram zmian, jakie należy wprowadzić.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe