
Minister zdrowia nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej
– Na pewno nie zagłosuję za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – zapowiada minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
– Płatnik nie podoła – odpowiada szefowa resortu zdrowia na pytanie, czy Narodowy Fundusz Zdrowia wytrzyma obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
– Minister zdrowia nie może zaakceptować obniżenia składki zdrowotnej – podkreśla Izabela Leszczyna, dodając, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a wiek senioralny często wiąże się z wielochorobowością, co oznacza częste korzystanie z systemu ochrony zdrowia.
– Na pewno nie zagłosuję za obniżeniem składki zdrowotnej – zapowiada.
O projekcie
19 marca w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu przygotowanego przez MF jest obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców; wprowadza on dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa.
Według resortu finansów na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców; wyższe składki niż obecnie mieliby zapłacić podatnicy o największych przychodach rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według oceny skutków regulacji w 2026 r. wpływy ze składki zdrowotnej miałyby się zmniejszyć o 5,8 mld zł.
Jest to druga rządowa inicjatywa dotycząca obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W listopadzie 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych i obniżenie minimalnej podstawy jej wymiaru do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wówczas Izabela Leszczyna podczas głosowania w Sejmie wykonała unik – nie wzięła w nim udziału. Wcześniej mówiła dziennikarzom, że trudno oczekiwać, by jako szefowa resortu zdrowia popierała propozycje prowadzące do uszczuplenia budżetu NFZ.
Przeczytaj także: „Pyskówka w Sejmie – poszło o składkę zdrowotną”.