iStock

Monitoring wizyjny – przewodnik dla dyrektorów

Udostępnij:
Opublikowano przewodnik dla kierowników placówek medycznych pod tytułem „Monitoring wizyjny w podmiotach leczniczych” – omówiono w nim podstawy prawne, rekomendacje dotyczące stosowania dozoru w szpitalach i kazusy.
– Możliwości, jakie daje monitoring wizyjny – w tym między innymi możliwość stałej, zdalnej obserwacji pacjentów i skrócenie czasu reakcji personelu w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pacjenta – mogą istotnie przyczynić się do poprawy standardów bezpieczeństwa pacjentów – podkreślono w dokumencie, zwracając uwagę, że „obecnie kwestie możliwości zastosowania monitoringu wizyjnego są rozproszone między kilkoma aktami prawnymi o różnych rangach”.

– Brzmienie przepisów i różnice terminologiczne powodują liczne wątpliwości interpretacyjne. Z postępowań prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta w ostatnich latach wynika, że rozumienie dozwolonych miejsc i zasad prowadzenia monitoringu wizyjnego oraz prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta, w zestawieniu z zapewnieniem mu bezpieczeństwa oraz efektywnym zarządzaniem podmiotem – różnią się pośród poszczególnych podmiotów leczniczych. To i prace nad zmianami w prawie dotyczącym monitoringu wizyjnego były powodem do ponownego zajęcia się tą sprawą – w szczególności prowadzenia obserwacji w pomieszczeniach, w których udzielane są pacjentom świadczenia zdrowotne – wyjaśniono we wstępie dokumentu, dodając, że „przewodnik został opublikowany 19 września, to jest dzień przed tym, kiedy zaczynają obowiązywać nowe przepisy w tej sprawie”.

Omówiono w nim podstawy prawne, rekomendacje dotyczące stosowania monitoringu w szpitalach i kazusy.

Udostępniamy przewodnik w całości.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Monitoring wizyjny w podmiotach leczniczych – nowy przewodnik dla kierowników placówek medycznych.

Przeczytaj także: „Z kamerą wśród pacjentów”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.