Narodowy Fundusz Zdrowia

NFZ o zdrowiu – depresja

Udostępnij:
– Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1 mln osób – wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dane NFZ wskazują, że świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji miało udzielone w 2018 r. 632 tys. pacjentów, były udzielane osobom w wieku 55-64 lata. Za leczenie depresji zapłaciliśmy 250 mln zł w 2018 r., to o 14 proc. więcej niż w 2013 r.
– Refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane w depresji, ale również innych zaburzeniach psychicznych) wykupiło w 2018 r. 1,3 mln osób i było to o 35 proc. więcej niż w 2013 r. – wynika z raportu „NFZ o zdrowiu. Depresja”. Rośnie liczba osób poniżej osiemnastego roku życie, które zrealizowały receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2018 r. 135 mln zł.

Wśród osób, które zrealizowały receptę na refundowane leki z substancją sertralinum, 40 proc. pacjentów kontynuowało leczenie przez rekomendowany okres 180 dni. W przypadku 77 proc. pacjentów, którzy spełnili warunek rekomendowanej długości leczenia obserwowano pokrycie co najmniej 80 proc. teoretycznego zapotrzebowania na leki z sertralinum.

W raporcie NFZ poinformowano także o:
– epidemiologii zaburzeń depresyjnych na świecie i Polsce,
– świadczeniach udzielonych z rozpoznaniem depresji,
– realizacji recept na leki przeciwdepresyjne,
– absencji chorobowej i orzeczeniach lekarskich dla celów rentowych z powodu dużej depresji.

Udostępniamy dokument w całości.Raport można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: NFZ o zdrowiu – depresja.

Przeczytaj także: „300 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej”, „Smutny obraz psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Szumowski: Zastaliśmy w psychiatrii dziecięcej absolutną zapaść, teraz tę sytuację zmieniamy”, „Podpisano zmianę planu finansowego NFZ na 2020 r.” i „Prof. Janas-Kozik odpowiedzialna za reformę psychiatrii dzieci i młodzieży”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.