Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Na ile zniesienie limitów w AOS rozwiąże problem dostępności do specjalistów ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 20.01.2021
 
 
– Choć zniesienie limitów to dobra decyzja, to nie rozwiąże wszystkich problemów AOS. O rzeczywistej dostępności do świadczeń będzie decydowała możliwość zaspokojenia tych potrzeb przez personel medyczny, którego nam bardzo brakuje – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Najważniejsze założenia Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków to m.in. ocena stanu zdrowia osób powyżej 40 roku życia oraz zdjęcie limitów z AOS. Program miał ruszyć od stycznia 2020 r. Na razie zapadły decyzje w sprawie bezlimitowych przyjęć pacjentów do 18 roku życia. Na rozwiązania ustawodawcze czekają pozostałe grupy wiekowe.

– Ambulatoryzacja opieki zdrowotnej to jeden z fundamentalnych kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia, podkreślają to liczne gremia ekspertów, którym leży na sercu rozwój i stabilizacja tego sektora w Polsce. Większość jednostek chorobowych, jeśli są odpowiednio wcześnie wykryte, może być zaopiekowane właśnie w ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dlatego decyzja o rozszerzeniu dostępności do świadczeń AOS wychodzi na przeciw zarówno potrzebom zgłaszanym przez pacjentów, jak i profesjonalistów w dziedzinie medycyny – przyznaje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”

Rodzi się jednak pytanie, na ile zniesienie limitów rzeczywiście zwiększy dostępność Polaków do specjalistów. Zdaniem ekspertki, choć jest to słuszna decyzja, to nie rozwiąże wszystkich problemów AOS. O dostępności będzie decydowała możliwość zaspokojenia tych potrzeb przez personel medyczny, którego brakuje w polskim systemie ochrony zdrowia. Innym problemem, na który zwraca uwagę dr Gałązka-Sobotka, jest zbyt niska dziś wycena porad ambulatoryjnych oraz niedofinansowanie tego obszaru sektora zdrowia.Przeczytaj także: „Zniesienie limitów przyjęć AOS dla pacjentów do 18 roku życia”, „Marek Balicki o odbudowie zdrowia psychicznego Polaków”, „Lepsza pomoc psychiatryczna dla dzieci”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe