Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zniesienie limitów przyjęć AOS dla pacjentów do 18 roku życia

Źródło: RCL
Autor: Monika Stelmach |Data: 22.12.2020
 
 
Tagi: AOS, limity
Do konsultacji społecznych trafia projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków realizacji umów o udzielanie opieki ambulatoryjnej. Zgodnie z tym dokumentem od nowego roku pacjentów poniżej 18 roku życia nie będą obowiązywać limity przyjęć.
Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wynika z ustawy o Funduszu Medycznym z 7 października 2020 r. (Dz. U. poz. 1875). Na podstawie tych przepisów wprowadzono bezlimitowe finansowanie świadczeń udzielonych pacjentom do ukończenia 18 roku życia. Stosowne modyfikacje wprowadzono w treści normatywnej zarządzenia oraz w umowach o udzielanie świadczeń, porządkując jednocześnie dotychczasowe przepisy.

W uzasadnieniu zmian autorzy zarządzenia argumentują, że powinno ono zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do świadczeń ambulatoryjnych udzielanych osobom niepełnoletnim. Zaznaczają przy tym, że skutek finansowy wynikający z wprowadzenia modyfikacji nie jest możliwy do oszacowania. Przypominają też, że powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji zapisów Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023, gdzie założono poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy zarządzenia mają zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.