Wyślij
Udostępnij:
 
 
PAP/Rafał Guz

Marek Balicki o odbudowie zdrowia psychicznego Polaków ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 27.11.2020
 
 
Realizacja Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków ma zacząć się w styczniu przyszłego roku i obejmować m.in. rozbudowę opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego. – Mamy gotowe propozycje tego, co należałoby zrobić – mówi Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii.
Najważniejsze założenia Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków to ocena stanu zdrowia osób 40 plus, zdjęcie limitów z AOS, poszerzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej, a także rozbudowa opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

– Decyzja o tym, żeby psychiatria znalazła się w Narodowym Programie Odbudowy Zdrowia Polaków, była oczekiwana przez całe środowisko psychiatrów, ale też pacjentów i ich rodziny, szczególnie, że to dziedzina wiele lat dyskryminowana – mówi Marek Balicki.

Podczas epidemii, kiedy wszystkie siły w ochronie zdrowia zostały skierowane na leczenie COVID-19, pod znakiem zapytania stanęły losy pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Psychiatrzy wystosowali w tej sprawie petycję do ministra zdrowia. Obecnie już wiadomo, że pilotaż będzie przedłużony prawdopodobnie do 2022 roku i powstaną kolejne Centra Zdrowia Psychicznego. Trwa opracowanie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Na pytanie, jakie działania zostaną podjęte w ramach Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków, ekspert przekonuje, że przede wszystkim potrzebna jest swego rodzaju mapa drogowa, czyli harmonogram zmian, które należy wprowadzić.

– Dziś wiemy, że do 2027 roku powinniśmy zamknąć reformę psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Należy rozpisać poszczególne etapy. Należy też uzupełnić system leczenia psychiatrycznego o dwa brakujące elementy. Jednym z nich są programy zdrowotne dla problemów wymagających wyspecjalizowanych oddziałów, np. zaburzeń osobowości, czy zburzeń odżywiania. Takie sposoby terapii muszą funkcjonować obok Centrów Zdrowia Psychicznego. Kolejnym ogniwem są ośrodki wysokospecjalistyczne. Obecny system nie przewiduje III stopnia referencyjnego w psychiatrii, realizowanego przez placówki kliniczne. Te trzy formy wsparcia pacjenta złożą się na kompleksową opiekę – wylicza Marek Balicki.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe