Wyślij
Udostępnij:
 
 
Najnowsze metody leczenia raka prostaty
 
Działy: Aktualności
Międzynarodowe spotkanie urologów i onkologów w warszawskim hotelu Radisson Blu Sobieski poświęcone było najnowszym metodom leczenia raka prostaty. W mitingu uczestniczyli prof. Andrzej Borkowski z Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. Piotr Wysocki z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, dr Eleni Efstathiou z University of Athens School of Medicine i prof. Noel Clarke z Salford Royal NHS Foundation Trust.
Jak poinformował prof. Piotr Wysocki, największym osiągnięciem jest wprowadzenie nowych leków pozwalających leczyć zaawansowany nowotwór, wtedy gdy są przerzuty, progresja choroby i nie pomaga już tradycyjna hormonoterapia. - W ostatnich latach w leczeniu raka prostaty pojawiły się nowe leki, które wyraźnie poprawiły rokowania chorych. Niestety nie do końca możemy tymi lekami leczyć w Polsce. W nas stosowanie nowych preparatów uwarunkowane jest decyzjami Agencji Oceny Technologii Medycznych i decyzjami refundacyjnymi – mówił prof. Wysocki.
Dwa nowej generacji leki to octan abirateronu oraz enzalutamid. Prof. Wysocki zapytany, który z nowych leków dostępnych jest w Polsce do leczenia raka gruczołu krokowego opornego na kastrację, poinformował, że dziś dostępny jest tylko octan abirateronu w formie terapii niestandardowej, w zastosowaniu po chemioterapii.
– Decyzja AOTM, która weryfikowała parametry farmakoekonomiczne octanu abirateronu, wskazała na dostosowanie ceny leku do obowiązującego w Polsce progu efektywności, który określony jest na poziomie 105 tys. zł. Natomiast w przypadku możliwości stosowania tego leku przed chemioterapią AOTM wypowiedziała się negatywnie. Tym samym nie ma nawet możliwości wnioskowania o takie leczenie w ramach terapii niestandardowej. Zaś w przypadku enzalutamidu, który został zarejestrowany w Unii Europejskiej dwa tygodnie temu, na decyzję AOTM trzeba będzie poczekać pół roku – informował. Z kolei prof. Borkowski powiedział, że w leczeniu raka prostaty we wczesnych postaciach w Polsce widać zmiany, choć ciągle brak dobrych instrumentów. – W przypadku nowotworów o niskim ryzyku zbyt często stosuje się radioterapię lub operacje – mówił prof. Borkowski.
Dr Eleni Efstathiou wspominała też o wprowadzeniu także dwóch innych leków w leczeniu raka prostaty, które znacząco poprawiają skuteczność terapii. Jednym z nich jest cabazitaksel, nowy chemioterapeutyk. W Polsce preparat ten wciąż nie jest dostępny.
- Nowa strategia leczenia raka prostaty ma tę zaletę, że nie tylko wydłuża życie chorych w stanach zaawansowanych, ale poprawia również, jakość życia. Mówimy, zatem zarówno o dłuższym jak i lepszym życiu chorych dzięki zastosowaniu nowej generacji różnych leków – informowała dr Efstathiou.
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe