Wyślij
Udostępnij:
 
 

Największe przychody ze sprzedaży generyków mają...

Źródło: Pharmashots/Marta Koblańska i Krystian Lurka
Autor: Krystian Lurka |Data: 17.09.2019
 
 
Tagi: Mylan, Teva, Sandoz, lek, leki
Z roku na roku sprzedaje się coraz więcej leków generycznych. Które firmy zarabiają najlepiej na powiększającym się rynku? Przedstawiamy listę dwudziestu przedsiębiorstw. Numerem jeden jest Mylan z przychodami 11,43 mld dolarów. Drugie miejsce zajmuje Teva, a trzecie Sandoz.
Mylan to globalna firma farmaceutyczna produkująca zarówno leki generyczne przepisywane na receptę, w tym biopodobne, jak i OTC. Wprowadziła na rynek ponad dziesięć złożonych produktów generycznych i biopodobnych, takich jak biwalirudyna (Angiomax), tadalafil (Adcirca), dalfamprydyna (Ampyra) i czopek doodbytniczy mesalaminy (czopek doodbytniczy Canasa Rectal).

Drugie miejsce na liście zajmuje Teva z przychodami z segmentu leków generycznych w wysokości 9,67 mld dolarów. Firma ma w swoim portfolio 35 tys. produktów w każdym obszarze terapeutycznym. W 2018 roku sprzedała leki na nawracającą postać stwardnienia rozsianego o wartości 2,36 mld dolarów.

Trzecie miejsce należy do firmy Sandoz, jednego z wiodących producentów zarówno kompletnych pod względem dawki leków, jak i półproduktów, w tym aktywnych farmaceutycznie składników. Organizacja firmy obejmuje trzy działy: sprzedaż detaliczną leków generycznych, działy antyinfekcyjny oraz biofarmaceutyki. Sandoz koncentruje się na terapiach schorzeń sercowo-naczyniowych, CNS, dermatologicznych, układu pokarmowego i zaburzeń hormonalnych, metabolicznych, chorobach nowotworowych oraz układu oddechowego.

Na czwartym miejscu jest Pfizer z przychodami 5,2 mld dolarów i swoim portfolio leków stosowanych w chorobach wewnętrznych, szczepionek, preparatów onkologicznych, przeciwzapalnych i immunologicznych oraz leków na choroby rzadkie.

Piąte miejsce zajmuje Sun Pharma z przychodami 4,10 mld dolarów, czwarta co do wielkości firma świata i największa w Indiach. W 2018 roku firma wprowadziła na rynek wersję generyczną leku Glumetza. W sierpniu 2018 roku otrzymała zgodę FDA na produkcję Cequa, roztworu cyklosporyny na potrzeby okulistyki.

Na kolejnych miejscach są:
- Fresenius (z przychodami ze sprzedaży leków generycznych w wysokości 3 mld dolarów),
- Aurobindo Pharma Limited (2,83),
- Lupin (2,25)
- Hikma (2,01),
- Dr Reddy’s Laborataries (1,77)
- Cipla (1,73),
- Sawai Pharmaceutical (1,70)
- Sanofi (1,69),
- STADA (1,55)
- Amneal Pharmaceuticals (1,66)
- Glenmark (1,43)
- Torrent Pharma (1,11),
- Endo International (1,01),
- Mallinckrodt (0,9),
- Piramal Healthcare (0,69).

Zestawienie dotyczy 2018 r.

Przeczytaj także: "Roche, Philips Healthcare i Abbot ze statuetkami za największe przychody w 2018 r." i "Odnotowali najwyższy przychód ze sprzedaży urządzeń medycznych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe