Grzegorz Jakubowski

Narodowa Strategia Onkologiczna podpisana przez prezydenta w styczniu czeka na pierwsze czytanie

Udostępnij:
Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej został podpisany przez Andrzeja Dudę i wpłynął do parlamentu na początku stycznia, ale 6 marca skierowano go do pierwszego czytania. Wciąż jednak nie wyznaczono terminu posiedzenia poświęconego tej kwestii, a tymczasem do projektu coraz więcej uwag mają, między innymi, przedstawiciele wyższych uczelni, którzy chcieliby uczestniczyć w opracowywaniu tego dokumentu.
- Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwróciła uwagę, że w skład zespołu opracowującego projekt strategii wchodzą głównie przedstawiciele towarzystw naukowych, a powinni tam również zasiadać konsultanci krajowi, przede wszystkim w dziedzinie onkologii, a także w większej liczbie przedstawiciele uczelni i instytutów medycznych - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznała, że w projekcie w niewystarczający sposób została podkreślona rola uniwersytetów medycznych oraz szpitali klinicznych w procesie kształcenia oraz badań naukowych, dzięki którym wzrasta efektywność i innowacyjność leczenia chorób nowotworowych. Zdaniem rektorów w dyskusjach na temat walki z rakiem marginalizowany jest potencjał diagnostyczny i terapeutyczny onkologicznej sieci szpitali uniwersyteckich.

Czauderna o Narodowej Strategii Onkologicznej
Prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" odpowiedział na pytanie, co oznacza przeniesienie nadzoru nad realizacją Narodowej Strategii Onkologicznej z poziomu ministerialnego na całą Radę Ministrów.

- Chodzi o nadanie onkologii statusu priorytetowego, co jest w moim odczuciu jakościową rewolucją. Oznacza to wprowadzenie wszelkich działań na zupełnie nowy poziom. To ważne, bo strategia stanie się dokumentem szerokim, obejmującym również zdrowie publiczne. Dlatego wiele zadań będzie realizowanych także przez inne ministerstwa, nie tylko resort zdrowia, a mam na myśli na przykład Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny. W zamyśle chodzi także o to, aby podejmowane działania opisane w planie z harmonogramem ich realizacji oraz harmonogramem finansowym mogły być corocznie raportowane przez Ministerstwo Zdrowia Radzie Ministrów.

Przeczytaj także: "Prof. Grodzki: Ministerstwo z Krajowej Rady do spraw Onkologii robi grono potakiwaczy", "Zwalniamy, pozdrawiamy" i "Prof. Czauderna: Narodowa Strategia Onkologiczna nada tej dziedzinie status priorytetowy".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.