Prezydent.pl

Narodowa Strategia Onkologiczna zaprezentowana u prezydenta Dudy

Udostępnij:
W czwartek po raz pierwszy publicznie przedstawiono Narodową Strategię Onkologiczną. Kompleksowy plan walki z nowotworami to efekt prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. – Mam nadzieję, że dzięki strategii Polska będzie się stawała państwem coraz nowocześniejszym, bo jedną z cech państwa nowoczesnego jest to, że dba o zdrowie swoich obywateli – zaznaczył Andrzej Duda podczas konferencji w pałacu prezydenckim. Udostępniamy dokument.
Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 przygotowano na podstawie ustawy z 26 kwietnia 2019 r., zgłoszonej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Dokument opracował zespół specjalistów ds. NSO powołany przez ministra zdrowia. Treść NSO w formie uchwały we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

– Coraz więcej osób choruje na nowotwory, ponieważ coraz dłużej żyjemy. Przewiduje się, że w ciągu pięciu lat ten odsetek wzrośnie o 15 proc, a za 10 lat o 28 proc. To nie jest odległa perspektywa. Musimy się na to przygotować. Mam nadzieję, że dzięki strategii w najbliższych latach i dziesięcioleciach Polska będzie się stawała państwem coraz nowocześniejszym, bo jednym z cech państwa nowoczesnego jest dbałość o zdrowie swoich obywateli – zaznaczył Andrzej Duda.

Strategia zawiera plan działań na najbliższe 10 lat.

Główne jej założenia to:
- poprawa sytuacji kadrowej i jakości kształcenia w dziedzinie onkologii,
- inwestycja w edukację, prewencję pierwotną i zdrowy styl życia,
- poprawa skuteczności profilaktyki wtórnej,
- inwestycje w naukę i innowacje oraz poprawa organizacji systemu opieki onkologicznej przez zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki na całej „ścieżce pacjenta”.

W 2020 r. na ten cel z budżetu państwa przeznaczono 250 mln zł, w latach 2021-2023 - 450 mln zł oraz 500 mln zł w latach 2024-2030.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Narodowa Strategia Onkologiczna”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.