Niewidomi: czekamy na narodowy program rehabilitacji

Udostępnij:
Osoby niewidome i słabowidzące zwróciły się z apelem o pomoc w pełnym osiągnięciu możliwości samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. Cierpiący na dysfunkcję wzroku wystosowali postulaty i przyjęły petycję, którą zamierzają wysłać do premier Beaty Szydło.
- Docelowo środowisko osób niewidomych chce przyczynić się do utworzenia Narodowego Programu Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących - pisze "Gazeta Wyborcza".

Petycję przygotowano i przyjęto na ogólnopolskim spotkaniu środowiska osób niewidomych i słabowidzących w Ustroniu Morskim - Program rehabilitacji powinien zapewnić każdej osobie z dysfunkcją wzroku dostęp do systematycznej, kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy - czytamy w treści dokumentu.

Uczestnicy spotkania jednomyślnie stwierdzili, że petycja powstała w efekcie braku instytucjonalnego systemu rehabilitacji dla osób z dysfunkcją wzroku. Zdaniem autorów petycji istnieją coraz większe trudności organizacji pozarządowych z pozyskiwaniem pieniędzy dla osób tracących wzrok.

Anna Woźniak-Szymańska przewodnicząca zarządu głównego Polskiego Związku Niewidomych powiedziała, że w krajach europejskich i ogólnie na świecie rehabilitacja osób niewidomych jest finansowana z budżetu centralnego i lokalnie. Polska nie ma wdrożonych żadnych tego typu rozwiązań. W tej chwili pieniądze dla osób z dysfunkcją wzroku zbierają różnego rodzaju organizacje pozarządowe. Zaznaczyła, że w momencie gdy Polski Związek Niewidomych przegra konkurs w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji, nie będzie mieć żadnych pieniędzy na szeroko rozumianą rehabilitację niewidomych - informuje wyborcza.pl
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.