Wyślij
Udostępnij:
 
 
Normy zatrudnienia pielęgniarek są niepotrzebne?
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 21.02.2019
 
 
Polska Federacja Szpitali w wydanym oświadczeniu stwierdza, że odgórne wprowadzenie norm zatrudnienia pielęgniarek w wyniku negocjacji środowiska pielęgniarskiego oraz Ministerstwa Zdrowia było niepotrzebne.
- PFSz od początku stoi na stanowisku, że kwestię wielkości zabezpieczenia kadrowego, w tym szczególnie pielegniarskiego należy pozostawić w gestii kierownictw szpitali, w skład których wchodzi przecież menedżer do spraw pielęgniarstwa – czytamy w stanowisku PFSz.

Federacja zwraca także uwagę na rosnącą rolę opiekunów medycznych (asystentów pielęgniarek) oraz ratowników medycznych w niektórych obszarach szpitala – tych profesji normy ustalone pod naciskiem środowiska pielęgniarek i bez udziału menedżerów szpitali, niestety nie uwzględniły.

PFSz zauważa, że dyrektorzy szpitali zachowują sie racjonalnie i tam, gdzie było to stosowne i możliwe dostosowali liczbę łóżek do potrzeb pacjentów. Federacja sygnalizuje rosnący problem z pozyskaniem i utrzymaniem kadry zarządzającej w polskich szpitalach.

- Na czele przyczyn problemów w tym obszarze znajduje się obecnie zjawisko stopniowego pozbawiania dyrektorów podstawowych narzędzi zarządczych, w tym szczególnie w szczególnie w kluczowym obszarze kadrowo-płacowym – podkreśa PFSz.

Przeczytaj także: "Zmieńmy normy zatrudnienia pielęgniarek w zamian za dodatkowy personel pomocniczy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe