Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowe wymogi sanitarne dla tatuażysty (i nie tylko)
Autor: Krystian Lurka |Data: 12.06.2019
 
 
Procedury dotyczące sterylizacji, rodzaju umeblowania i lokalizacji zostaną opisane w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług tatuatorskich, fryzjerskich, kosmetycznych i odnowy biologicznej. Jego projekt został skierowany do konsultacji.
- Obowiązują przepisy ogólne ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 151 ze zm.). Regulacja ta nie pozwala ministrowi zdrowia, w razie niebezpieczeństwa związanego z szerzeniem się zakażeń, określenie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać między innymi obiekty usługowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowała się na wydanie wytycznych dla usług pozamedycznych w zakresie pielęgnacji i zdobienia ciała. Dlaczego? Bo dostrzeżono zagrożenia takimi chorobami jak wirusowe zapalenie wątroby typu B (wzw B) – spowodowane zakażeniem wirusem HBV, wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C) – wywołane zakażeniem wirusem HCV oraz zakażenie wirusem HIV.

Rozporządzenie pozwoli na doprecyzowanie istniejących regulacji, które ograniczą szerzenie się chorób, a także ryzyko zakażenia grzybicą i wszawicą.

Co w rozporządzeniu?
Zaproponowano, aby obiekty usługowe fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej były zlokalizowane w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowiły jego wyodrębnioną część i posiadały niezależne wejście.

Sformułowano także wymagania dotyczące instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, wentylacji, pojemników do gromadzenia odpadów oraz wyposażenia w meble umożliwiające działanie produktów biobójczych służących do dezynfekcji. Omówiono też sprawy związane ze sterylizację i dekontaminację. Wskazano jednoznacznie, że można stosować wyłącznie czyste i technicznie sprawne wyroby oraz narzędzia i muszą one stanowić materiał sterylny, gdy ich stosowanie może naruszyć ciągłość tkanek ludzkich lub wiąże się z kontaktem z błoną śluzową.

Jeśli chcesz ściągnąć rozporządzenie, kliknij w: "Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej".

Przeczytaj także: "Projekt o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe