Archiwum

O współpłaceniu i leczeniu prywatnym za pieniądze publiczne

Udostępnij:
Czy współpłacenie za świadczenia medyczne poprawiłoby finanse w ochronie zdrowia i sytuację chorych? – Zdecydowanie nie – twierdzi Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, proponując przy tym leczenie w sektorze prywatnym opłacane z pieniędzy publicznych.
„Menedżer Zdrowia” – w cyklu „Zdrowie po wyborach” – pyta przedstawicieli partii o plany dotyczące systemu ochrony zdrowia, którymi chcą przekonać Polaków do głosowania na nich podczas jesiennych wyborów parlamentarnych – między innymi Dariusza Klimczaka o współpłacenie.

Co o tym sądzi polityk?

– Współpłacenie w ochronie zdrowia? Zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie, trzeba jak najszybciej skończyć z podwójnym finansowaniem leczenia. W naszym kraju rzeczywistość jest taka, że Polacy trochę się leczą prywatnie, trochę publicznie – mówi w rozmowie z cyklu „Zdrowie po wyborach” Dariusz Klimczak.

– W moim przekonaniu za dużo płacimy z własnej kieszeni, a system ochrony zdrowia powoli dzieli się na dwa rodzaje – dla biednych i dla bogatych. Ci, których stać na to, mają prywatne ubezpieczenia, a nawet jeżeli ich nie mają, bez problemu kupują świadczenia w prywatnych klinikach i u najlepszych lekarzy. Pozostali wyciągają ostatnie pieniądze, żeby szybko dostać się do lekarza lub zrealizować wskazania diagnostyczne, bo inaczej skazani są na wielomiesięczne oczekiwanie – wyjaśnia Klimczak, nawiązując do propozycji szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

– Nasz lider zaproponował, że jeśli ktoś ma datę realizacji świadczenia powyżej 60 dni, powinien mieć prawo natychmiast zrealizować takie skierowanie w niepublicznym systemie ochrony zdrowia, a rachunek musi zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie możemy już patrzeć na ciągle wydłużające się kolejki oraz bezradność Ministerstwa Zdrowia – podkreśla.

Wypowiedzi posła Klimczaka pochodzą z wywiadu: „Zdecentralizujmy zdrowie”.

Wszystkie materiały z cyklu „Zdrowie po wyborach” są dostępne po kliknięciu w poniższy baner. 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.