Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Od nowego roku nocna i świąteczna opieka medyczna przy każdym SOR-ze

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP, Polsat News
– Od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna, co powinno służyć integracji tych dwóch podmiotów – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz był pytany w Polsat News o plany resortu zapobiegające kolejkom pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych – poinformował o tym PAP.

Nocna opieka w SOR-ze i szpitalu
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że od przyszłego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna. – To powinno służyć integracji tych dwóch podmiotów – przekierowaniu pacjentów z SOR-u na nocną i świąteczną opiekę medyczną – zauważył.

– Jesteśmy w permanentnym procesie zmiany. To nie jest tak, że od stycznia czy od czerwca przyszłego roku nagle coś się zmieni. Pamiętajmy, że w tej chwili w Polsce wprowadzony jest tzw. tryb obsługi pacjenta SOR-u, czyli pewna selekcja pacjentów (...) na SOR-ze. Mamy cztery różnego rodzaju kody czy też kolory, które sugerują, jak szybko powinno się zająć pacjentem na SOR-ze. Od czerwonego, najpilniejszego, który oznacza, że pacjent wymaga opieki tu i teraz, przez żółty, zielony i niebieski – wyjaśnił rzecznik.

SOR jest do ratowania życia
Wojciech Andrusiewicz podkreślił również, że kolory zielony i niebieski nie muszą być obsługiwane przez SOR. – Są to pacjenci, który mogą czekać do 240 minut albo powyżej – w granicach 360 minut – stwierdził.

– SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką, SOR jest od ratowania życia – podsumował Andrusiewicz.

Przeczytaj także: „Co zmieniało się w NiŚOZ”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.