Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pacjenci onkologiczni potrzebują wsparcia lekarza pierwszego kontaktu podczas przygotowania procesu leczenia

Źródło: MSL WARSAW, AK
Redaktor: Andrzej Kordas |Data: 02.04.2012
 
 
Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wśród pacjentów chorych na raka płuca, wynika, że podczas przygotowywania procesu leczenia onkologicznego w przypadku prawie połowy pacjentów nie brał udziału lekarz pierwszego kontaktu.
Wśród ankietowanych 44, 6% potwierdziło brak współpracy specjalisty onkologa z lekarzem pierwszego kontaktu podczas początkowych etapów przygotowywania pacjenta do terapii onkologicznej. 38,8% badanych potwierdziło udział lekarza pierwszego kontaktu w określeniu stanu ogólnego. 22,3% odpowiedziało, że lekarz pierwszego kontaktu zastosował leczenie mające poprawić stan ogólny. 3,6% chorych było leczonych objawowo.

Badanie ankietowe, które przeprowadzono w 2011 roku, objęło 314 pacjentów z całej Polski.


Pacjenci ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin podkreślają jak ważna jest rola lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu onkologicznym. Zdaniem pacjentów istotny jest przede wszystkim zasób wiedzy, którą dysponuje lekarz I kontaktu, jako osoba mająca komplet informacji i danych medycznych na temat pacjenta. Zdaniem Anny Żyłowskiej ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin współpraca onkologa z internistą daje również pacjentowi poczucie bezpieczeństwa

Mój lekarz pierwszego kontaktu zna mnie od wielu lat. Wie, jakie przechodziłam choroby, wie jak reaguję na rozmaite czynniki, wie w jakim stanie są moje nerki. Dzięki temu mogliśmy przewidzieć wiele skutków ubocznych i objawów związanych z reakcją mojego organizmu np. na chemioterapię” mówi Anna Żyłowska.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.