Piotr Bromber: Zainwestowaliśmy w kadry, bo stawiamy na człowieka

Udostępnij:
– Działania resortu zdrowia w ochronie zdrowia w ostatnim czasie koncentrują się na zasobach ludzkich. W kadrach dostrzegam bowiem w głównej mierze szansę na zmianę w systemie i zwiększenie dostępności do świadczeń dla pacjentów – mówił w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Decydenci i eksperci podczas panelu „Po pierwsze – zdrowie”, odbywającego się w czasie forum dyskutowali, co należałoby zrobić, jak kreować system ochrony zdrowia, aby Polacy mieli zapewniony dostęp do świadczeń w ochronie zdrowia – żeby nie umierali w kolejkach i żyli w zdrowiu jak najdłużej.

Do kwestii tych odniósł się przedstawiciel resortu zdrowia Piotr Bromber – pytany o rozwiązania, które pozwoliłyby zatrzymać kadry medyczne w Polsce, podkreślił, że „nikt wcześniej nie zadbał w taki sposób o pracowników medycznych, tak jak obecny rząd”.

– Zainwestowaliśmy w kapitał ludzki – choć osobiście bliższe jest mi określenie, że zadbaliśmy o kadry. Warto przypomnieć kwoty, jakie przeznaczyliśmy dla pracowników medycznych – w tym roku przekazaliśmy 15,5 mld zł na wynagrodzenia – mówił wiceminister Bromber, zaznaczając, że „dla Ministerstwa Zdrowia ważna jest konieczność zmian w nauczaniu i kształceniu”.

– Jeszcze kilka lat temu w Polsce na kierunkach lekarskich kształciło przyszłych lekarzy jedynie piętnaście uczelni – dziś to 35 podmiotów – stwierdził Piotr Bromber, podkreślił, że „dla przedstawicieli resortu równie ważne, jak liczba uczelni, które kształcą medyków, jest utrzymanie jakości edukacji”.

– Kluczem do sukcesu jest zarówno ilość, jak i jakość. Bardzo tego pilnujemy. Zależy nam na standardach, które są ważne nie tylko na kierunku lekarskim, ale też w innych zawodach medycznych. Jeśli jednak mówimy o kierunkach lekarskich, to trzeba zaznaczyć, że na studiach polskojęzycznych jest o ponad 3400 miejsc więcej – podał.

Mówił też o tym, że „resort inwestuje nie tylko w studentów, ale także w samych lekarzy”.

– Mając na uwadze trudności z dostaniem się do specjalistów, zdecydowano się na zwiększenie liczby rezydentur – wyjaśnił.

– Obecnie jest ponad 6200 miejsc rezydenckich – to o 2000 więcej niż w roku ubiegłym. Nasze działania pokazują, jak ważne są dla nas zawody medyczne – ocenił.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że „resort stawia nie tylko na lekarzy”.

– Zwiększyła się również liczba szkół kształcących na kierunku pielęgniarskim, a – co istotne – zawód pielęgniarki staje się atrakcyjny. Stoją za tym – wynagrodzenie, kompetencje, umiejętności, docenianie roli pielęgniarki jako członka zespołu terapeutycznego – tłumaczył Piotr Bromber.

– Dziś młodzi ludzie chcą kształcić się na tym kierunku. Obserwujemy, że dla wielu z nich jest to pierwszy wybór. To ważne. Tym samym zwiększa się liczba absolwentów, jeśli chodzi o pielęgniarstwo. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zawód pielęgniarki, dokonujemy przeglądu dziedzin specjalizacyjnych na tym kierunku – wyjaśnił Bromber.

– Wszystkie nasze działania mają pokazać z jednej strony, jak ważny dla nas jest potencjał ludzki, a z drugiej – jak ważna jest samodzielność zawodowa – podkreślił.

Aby wyjaśnić, na czym polega promowanie samodzielności w zawodach medycznych, wiceminister Bromber wskazał na procedowane ustawy dotyczące kadr.

– Przypomnijmy chociażby ustawę o medycynie laboratoryjnej, na którą diagności czekali 20 lat, ustawę o ratownikach medycznych, ustawę o niektórych zawodach medycznych – gdzie uregulowaliśmy piętnaście zawodów medycznych. Ich przedstawiciele podkreślali, że procedowanie wspomnianych przepisów zabrało decydentom osiemnaście lat – wyliczył.

– Jeśli chodzi o ustawę o niektórych zawodach medycznych, to daje ona nowe kompetencje nowym grupom zawodów medycznych – dodał wiceminister.

– To są przykłady, jak zainwestowaliśmy w ludzi. Na tym jednak nie koniec. Mamy przecież również ustawę o jakości, która zmienia perspektywę świadczeniodawców. Dlatego możemy mówić o trzech perspektywach mających poprawić system, który ma stać się atrakcyjny i dla pacjenta, i dla personelu medycznego. Są to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, dofinansowanie infrastruktury i kapitał ludzki – podsumował Piotr Bromber.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.