Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Postulat Deklaracji Gdańskiej 2024 trafił na ręce minister Leszczyny

Udostępnij:

Deklaracja Gdańska 2024 zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych i systemowych w celu wdrożenia rozwiązań zwiększających dostępność, jakość i efektywność systemu opieki zdrowia. 

Deklaracja Gdańska, która 22 maja została przekazana na ręce minister zdrowia Izabeli Leszczyny, zawiera postulat podjęcia prac legislacyjnych i systemowych, które dostosują obecnie funkcjonujący model opieki zdrowia do potrzeb społecznych przez efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych m.in. przez wdrożenie nowego poziomu kompetencji, czyli zaawansowanej praktyki pielęgniarek i położnych.

Sygnatariusze zwracają uwagę, iż model ten został z sukcesami i korzyściami dla pacjentów wdrożony w wielu krajach europejskich.

– Mamy poczucie, że dziś marnowane są środki publiczne. Mamy świetnie wykształconą grupę zawodową, która ma obowiązek ustawicznego kształcenia, i z niej nie korzystamy jako państwo. To zmarnowany kapitał. Nasz zawód zmienił się na przestrzeni ostatnich lat – to nie tylko stereotypowo pojmowana pielęgnacja – oceniła Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Dziś pielęgniarki i położne to profesjonaliści medyczni, których kompetencje powinny być fundamentem systemu zdrowia. Nie są to sny czy marzenia, popatrzmy na systemy ochrony zdrowia, które funkcjonują w innych krajach – dodała. 


Deklaracja Gdańska została uchwalona przez uczestników konferencji „Zaawansowana praktyka pielęgniarek i położnych wartością dla pacjenta, systemu i płatnika”. Podpisali ją reprezentanci Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Prezes NRPiP przypomniała wypowiedź minister zdrowia z tej konferencji, która, jak zaznaczyła, „była motorem do  podpisania Deklaracji Gdańskiej”.

– To pielęgniarki stają się fundamentem opieki nad pacjentem. Trudno mówić dzisiaj o nowoczesnym systemie ochrony zdrowia bez zaawansowanej praktyki pielęgniarek i położnych. Zaawansowana opieka to nie tylko większe umiejętności i kompetencje kliniczne, ale również umiejętność zarządzania procesem opieki nad pacjentem i coś, co jest mi szczególnie bliskie – edukacja. Edukowanie pacjenta, jego rodziny, medycyna prewencyjna, profilaktyka, promowanie zdrowego stylu życia – kto zrobi to lepiej niż pielęgniarka, położna? Dzięki takiemu podejściu mamy szansę na skuteczniejszą opiekę, skracanie czasu hospitalizacji, zapobieganie powikłaniom i skracanie kolejek – powiedziała Izabela Leszczyna.

Przeczytaj także: „Stać albo nie stać – oto jest pytanie, czyli rzecz o podwyżkach”, „Pielęgniarki o wyzwaniach i problemach codziennej pracy”

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.