Wojciech Habdas/Agencja Wyborcza.pl

Prace nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Udostępnij:
– Mam zielone światło od premiera. Mogę rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, dodając, że „to pilne, bo aż 64 proc. młodych ludzi miało z nimi kontakt”.
Zielone światło dla zakazu
Minister zdrowia Izabela Leszczyna była pytana w TVP Info o zakaz jednorazowych papierosów elektronicznych.

– 21 lutego dostałam zielone światło od premiera Donalda Tuska w tej sprawie – podkreśliła.

– Rozmawialiśmy o tym i premier powiedział, że oczywiście mogę rozpocząć prace nad taką ustawą – stwierdziła.

Poinformowano o tym także na Twitterze.– Po rozmowach z prawnikami wiem, jaki jest sposób rozwiązania tej kwestii. To zarządzenie głównego inspektora sanitarnego, który ze względu na szkodliwość tych produktów wykluczy je z obiegu handlowego. To jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, nienarażające rząd na przykład na skargi firm, na arbitraże międzynarodowe – wyjaśniła Leszczyna w TVP Info, dodając, że „decyzja w tej sprawie zostanie podjęta, jak będzie można najszybciej”.

Zwróciła też uwagę na ostatnie badanie, z którego wynika, że „wśród dzieci między 15. a 18. rokiem życia używanie i palenie takich papierosów wzrosło z 16 do 64 procent”.

– Do końca nie wiemy, jakie związki toksyczne wydzielają się z tych papierosów po podgrzaniu. Pojawiły się całkiem niedawno. Oczywiście już mamy pierwsze informacje z WHO, że są to związki bardzo niebezpieczne – podkreśliła, zapewniając, że „zrobi wszystko, żeby zakazać sprzedaży tych jednorazowych papierosów w Polsce jak najszybciej”.

Wcześniejsza zapowiedź – ochrona młodych
14 lutego minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że „rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów”.

– Te papierosy to plaga – oceniła.

– Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi. Z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy – w porozumieniu z Ministerstwem Finansów – prace nad problemem. Chciałabym zakazać sprzedaży jednorazowych papierosów, natomiast prawnicy mają co do takiego całkowitego zakazu obiekcje. Będę jednak o to występować i prosić Radę Ministrów, żeby się ze mną zgodziła – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Poparcie ekspertów – Parlamentarny Zespołu do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom
Poparcie dla prac Ministerstwa Zdrowia nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów zadeklarowali przedstawiciele środowisk medycznych i pacjenckich, którzy uczestniczyli 16 lutego w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.

– Mamy do czynienia z nowym trendem, bardzo niebezpiecznym, zagrażającym bardzo zdrowiu i życiu, szczególnie dzieci i młodzieży – zaznaczyła przewodnicząca zespołu Małgorzata Niemczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Jednorazowe e-papierosy, obok nikotyny, zawierają substancję słodzącą, często jest to sukraloza, której słodkość jest 300–800 razy większa w porównaniu z sacharozą. Są też tanie i ze względu na wielkość pojemników pozwalają na wiele zaciągnięć. Poza tym, jednorazowe e-papierosy mają bardzo atrakcyjne, kolorowe opakowania i często w sklepach leżą na półkach obok słodyczy.

– Według badań, z którymi mogłam się zapoznać, sukraloza, podana w formie pary wodnej, jest substancją, która bardzo silnie uzależnia – zauważyła Niemczyk.

– Z badań wynika też, że wdychana do płuc może działać rakotwórczo oraz powodować nieodwracalne zmiany w mózgu – dodała.

W Polsce w ostatnich latach bardzo zwiększa się sprzedaż jednorazówek.

– W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln. Przytoczyła dane Światowej Organizacji Zdrowia, że co piąty sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy – podała, przywołując też raport Centrum Monitorowania Rynku, z którego wynika, że wartość rynku jednorazówek w Polsce to 2 mld zł.

Dyrektor departamentu zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia Dariusz Poznański podczas posiedzenia zwrócił uwagę na to, że „Polska jest w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o rozpowszechnienie palenia e-papierosów wśród dzieci i młodzieży”.

– Przed osiemnastym rokiem życia co czwarta osoba deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów – podał, przypominając, że „w Polsce jest zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim zarówno jednorazowych e-papierosów, jak i e-papierosów do wielokrotnego użycia”.

– Ten zakaz jest w dużej mierze nieskuteczny – zaznaczył.

Przeczytaj także: „Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów wkrótce” i „Będzie zakaz używania e-papierosów?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.