Wyślij
Udostępnij:
 
 
Piotr Skornicki/Agencja Gazeta

Prezes Nowak o większym budżecie

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.06.2021
 
 
Tagi: Filip Nowak
– Przed nami zmiana planu finansowego na 2021 r. Budżet NFZ na zdrowie zwiększy się o ponad 4,3 mld zł – mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
„Dziennik Gazeta Prawna” pyta prezesa Nowaka, na ile rozwiązania finansowe proponowane w Polskim Ładzie wpłyną na budżet NFZ, komentując przy tym, że „nic nie wskazuje na to, żeby na samo leczenie miałoby być przekazane więcej pieniędzy. Podniesiona składka trafi do budżetu, a nie do funduszu”.

Nowak podkreśla, że „Polski Ład zawiera gwarancję wzrostu wydatków na zdrowie – bez względu na to, dokąd konkretnie trafią pieniądze, będzie więcej na leczenie pacjentów”

– Jesteśmy w przededniu uruchomienia programu profilaktycznego 40+ oraz uwolnienia nielimitowanego dostępu do specjalistów. Dochodzenie do poziomu 7 proc. PKB wydatków na zdrowie to gwarancja, że budżet niezbędny na te działania będzie zabezpieczony. Już obecnie mamy bardzo stabilną sytuację finansową. Również w NFZ pieniędzy będzie więcej, choćby dlatego, że jak wspomniałem, z każdym rokiem zwiększamy zakres świadczeń nielimitowanych, które są nieskrępowane wartością kontraktów. Obecnie znosimy limity do specjalistów. W związku z tym dokonujemy zmian planu finansowego na 2021 r. Dodatkowe ponad 700 mln przeznaczymy m.in. na nielimitowany dostęp do specjalistów oraz pilotaż 40+. Ponadto zabezpieczymy środki na ustawowe podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego od 1 lipca 2021 r. – opisuje przedstawiciel płatnika.

„Dziennik Gazeta Prawna” pyta, czy będą zniesione limity dla wszystkich, czy tylko dla dzieci do 18. roku życia, dodając, że „w Polskim Ładzie nie jest to precyzyjnie zapisane”.

Nowak odpowiada, że zniesienie limitów w opiece ambulatoryjnej będzie dotyczyć wszystkich pacjentów – dorosłych i dzieci – zarówno w zakresie porad zachowawczych, zabiegowych, jak i kosztochłonnych badań diagnostycznych.

Czy to oznacza, że zniesienie limitów i profilaktyka 40+ nie byłyby realne z obecnym budżetem?

– Potrzebne będą na to dodatkowe pieniądze. Tak jak już wcześniej zaznaczyłem, przed nami zmiana planu finansowego na ten rok. Budżet NFZ na zdrowie zwiększy się o ponad 4,3 mld zł – zapowiada Filip Nowak.

Przeczytaj także: „Czas oceny”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe