Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Tomasz Grodzicki: Ochrona zdrowia została upolityczniona ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 23.07.2020
 
 
– Zapomniano, że najważniejsze jest zdrowie i dobrostan obywateli, zaczęto uprawiać politykę wokół epidemii. Pojawiały się niebezpieczne komunikaty, że właściwie zagrożenia już nie ma. Stąd nasz, rektorów, apel do polityków o rozważne wypowiedzi – mówi prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Rektorów uczelni medycznych zaniepokoiło ogłaszanie przez przedstawicieli rządu końca epidemii koronawirusa. Dlatego wystosowali apel do polityków o rozważne wypowiedzi w tej sprawie. Argumentowali, że takie informacje wprowadzają opinię publiczną w błąd, mogą wiązać się z zaniechaniem stosowania środków ochrony osobistej, a w konsekwencji ze zwiększeniem liczby zakażeń i zgonów.

Odnieśli się też do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który szczycił się tym, że nigdy nie zaszczepił się na grypę. W apelu do polityków podkreślali, że szczepienia są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań, w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

– Tylko kilka procent Polaków szczepi się na grypę, co jest przerażająco niskim odsetkiem w porównaniu z krajami bardziej cywilizowanymi pod tym względem. Postawa osoby z takim autorytetem jak prezydent powinna być wzorcem do naśladowania, zamiast wskazywać błędną drogę. Być może prezydent niejasno się wyraził, szkoda jednak, że nie znalazło to odzwierciedlenia w sprostowaniu i wyjaśnieniu. Można popełnić błąd, ale potem trzeba powiedzieć – pomyliłem się, co do dziś nie padło z ust prezydenta – mówi prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki.Przeczytaj także: „Rektorzy zaapelowali do polityków o rozważne wypowiedzi na temat epidemii”,„Morawiecki: Koronawirusa już nie trzeba się bać” ,„Andrzej Duda: Nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych”, „Lekarze oburzeni postawą prezydenta, który sprzeciwia się szczepieniom obowiązkowym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe