Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rektorzy zaapelowali do polityków o rozważne wypowiedzi na temat epidemii

Źródło: GUMed
Autor: Monika Stelmach |Data: 17.07.2020
 
 
– Z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z COVID-19 i rychłej perspektywie końca epidemii. Takie informacje wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii – napisali w liście rektorzy uczelni medycznych.
Pod apelem podpisało się dziewięciu rektorów wyższych uczelni medycznych zaniepokojonych ogłaszaniem przez polityków końca epidemii.

– W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii – przekonują rektorzy w swoim piśmie.

Zwracają uwagę, że obecnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

– W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad – napisali rektorzy.

Podkreślają przy tym, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

– Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej – zaapelowali.

Stanowisko podpisali: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – prorektor UJ ds. Collegium Medicum; prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki – prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; prof. dr hab. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. dr hab. Ryszard Gellert – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; prof. dr hab. Andrzej Tykarski – rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; prof. dr hab. Piotr Ponikowski – p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; prof. dr hab. Andrzej Drop – rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prof. dr hab. Jacek Manitius – prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Przeczytaj także: „Morawiecki: Koronawirusa już nie trzeba się bać” ,„Andrzej Duda: Nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych”, „Lekarze oburzeni postawą prezydenta, który sprzeciwia się szczepieniom obowiązkowym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe