Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Vladimir Hachinski: Udar i demencja pod kontrolą

Źródło: Kurier Medyczny/Małgorzata Solarczyk/KL
Autor: Małgorzata Solarczyk |Data: 24.09.2019
 
 
Prof. Vladimir Hachinski, neurolog z Uniwersytetu Western Ontario w Kanadzie, światowej sławy ekspert w dziedzinie udarów mózgu, podczas piątego Kongresu EAN podkreślił, że udar mózgu stanowi 42 proc. wszystkich chorób neurologicznych, a 10 proc. tych chorób stanowią demencje. Stwierdził także, że wielu przypadkom demencji można zapobiec, zapobiegając udarowi.
Poszukiwania leku na chorobę Alzheimera w ciągu ostatnich 40 lat koncentrowały się na hipotezie blaszki amyloidowej. Badania te pozwoliły nam lepiej zrozumieć proces demencji, jednak nie przyniosły sukcesu – leku modyfikującego chorobę Alzheimera. – Dobrą wiadomością jest to, że w 90 proc. udar jest możliwy do uniknięcia dzięki kontroli czynników ryzyka. Udar i demencja mają te same czynniki ryzyka, a ich kontrola wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia udaru i niektórych demencji. Jednocześnie efektywna kontrola czynników ryzyka i wzmocnienie czynników protekcyjnych poprawiają funkcje poznawcze – powiedział prof. Hachinski.

– Leczenie przeciwzakrzepowe pacjentów z migotaniem przedsionków zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju u nich demencji o 48 proc. Wstępne dane sugerują, że obniżenie skurczowego ciśnienia krwi do wartości 120 mm Hg zmniejsza ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych o 19 proc. w porównaniu z wartością 140 mm Hg – poinformował.

Wprowadzenie strategii zapobiegania udarom mózgu w Ontario (Kanada) pomogło zmniejszyć liczbę udarów o 32 proc. w ciągu 12 lat oraz zredukować występowanie demencji o 7 proc. Strategia ta obejmowała budowę oddziałów udarowych, klinik prewencyjnych oraz prowadzenie efektywnych kampanii promujących kontrolę czynników ryzyka. Profesor Hachinski podkreślił, że chociaż upływu czasu i czynników genetycznych nie możemy zmienić, to mamy wielki wpływ na inne czynniki ryzyka związane bezpośrednio z powstawaniem udaru mózgu. Możemy je zredukować za pomocą aktywności fizycznej, leków przeciwnadciśnieniowych, diety śródziemnomorskiej oraz przyjmowania statyn w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Dodał, że zaburzenia neurologiczne są odpowiedzialne za największą liczbę lat przeżytych w niesprawności oraz utraconych lat życia spowodowanych przedwczesną śmiercią – wskaźnik DALY*.

– Zaburzenia neurologiczne stanowią główną przyczynę DALY. Ponad połowa zaburzeń neurologicznych jest wynikiem udarów i demencji, którym można zapobiegać. Potrzebujemy nowych perspektyw, nowego podejścia, aby zacząć od teraz zapobiegać udarom i niektórym demencjom – podsumował ekspert.

Koncepcję wskaźnika DALY (disability adjusted life-years – lata życia skorygowane niesprawnością) opracowali eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Harvarda i prof. Alan Lopez z Uniwersytetu w Melbourne. Wskaźnik DALY łączy dane wynikające z umieralności i jakości życia w jeden wspólny indeks. Pozwala określić, jak dana jednostka chorobowa obciąża populację, zarówno skracając życie chorych, jak i obniżając jego jakość. Wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby.

Przeczytaj także: "Prof. Bart De Strooper: Wczesne leczenie może być kluczowe w walce z chorobą Alzheimera".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe