Naczelna Izba Lekarska

Przedstawiciele zawodów medycznych za odrzuceniem ustawy o jakości

Udostępnij:
Prezesi samorządów zawodów medycznych zaapelowali do posłów o nieprzyjmowanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w obecnej wersji. – Nie wniesie ona żadnych pozytywnych rozwiązań systemowych, przeciwnie – będzie działać na szkodę pacjentów i medyków – stwierdzili.
12 kwietnia w Naczelnej Izbie Lekarskiej zorganizowano spotkania, w którym wzięli udział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska i prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Tomasz Dybek. Rozmawiano o procedowaniu ustawy o jakości.

Co ustalono?

– Zapisy tej ustawy są niekorzystne dla wszystkich – pacjentów i medyków. Powinna zostać odrzucona w całości. Środowisko medyczne wyczekiwało tej ustawy od dawna, wiemy, jak bardzo jest potrzebna, ale w obecnym kształcie jest po prostu wadliwa i nie do przyjęcia. Nie wniesie żadnych pozytywnych rozwiązań systemowych – wręcz przeciwnie, będzie działać na szkodę – stwierdzili przedstawiciele zawodów medycznych, solidarnie deklarując gotowość do wzięcia udziału w przygotowaniu nowych przepisów, które zawierałyby prawdziwe rozwiązania sprzyjające poprawie jakości w ochronie zdrowia.

O sprawie poinformowana na Twitterze Naczelnej Izby Lekarskiej, udostępniając zdjęcie.Przypomnijmy – 12 kwietnia posłowie znów zajęli się ustawą o jakości, tego dnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas którego rozpatrzono uchwałę Senatu odrzucającą rządowe przepisy. Komisja wydała negatywną opinię dotyczącą uchwały izby wyższej i zarekomendowała przyjęcie ustawy. Ostateczne głosowanie w sali plenarnej zaplanowano na 14 kwietnia po godz. 17.

Przeczytaj także: „Sejmowa Komisja Zdrowa przeciwna odrzuceniu ustawy o jakości”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.