Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przepraszam, szczepionki na polskim rynku brakuje
Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 04.07.2019
 
 
- Zgłosiłam się po ostatnią dawkę szczepionki przeciwko HPV. Udało się, bo moja ginekolożka ma zapasy dla pacjentek, które już rozpoczęły szczepienia. Powiedziała, że nikt nowy w tym roku nie ma na nią szans, bo szczepionki na polskim rynku brakuje - opowiada 30-latka z Warszawy. Kłopoty są wszędzie, szczepionki brakuje w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach i przychodniach. Dlaczego tak jest? Bo główny producent, koncern MSD Polska, nie nadąża z produkcją.
- Szczepią się Amerykanki, Australijki, a od dwóch lat również Chinki, co zatrzęsło rynkiem farmaceutycznym. Tylko w Szanghaju zainteresowanie komercyjnymi szczepionkami jest 30 razy większe niż dostawy. Producenci nie nadążają z produkcją - informuje "Gazeta Wyborcza" i cytuje Marcina Bodio z MSD Polska: - Mamy czasowe zmniejszenie dostępności. Powód? To gwałtowny wzrost zapotrzebowania na szczepionkę i zwiększenie liczby narodowych programów szczepień. Produkcja szczepionek jest skomplikowana i czasochłonna, na efekty wdrożonych działań zwiększających dostępność trzeba poczekać.

Marcin Bodio nie potrafi określić, kiedy szczepionka wróci do regularnej sprzedaży.

Firma GSK, która też ma szczepionkę przeciw HPV, dodatkowe dostawy do Polski zorganizowała w maju. Nie ma już po nich śladu. Kolejna partia ma się pojawić we wrześniu lub październiku.

Powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV to priorytet
- Nie ma bardziej efektywnego wydatkowania pieniędzy w ochronie zdrowia jak finansowanie szczepień ochronnych - powiedział Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, podczas konferencji "Priorytety 2019" zorganizowanej w styczniu 2019 r. Zapowiedział też uzupełnienie programu szczepień ochronnych.

- Zakup szczepionek jest centralny, ale Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje dystrybucję. I potwierdzam, to system wydajny i bezpieczny - przyznał Pinkas i zapowiedział, że kalendarz szczepień musi być modyfikowany. - Program szczepień ochronnych na lata 2016-2020 powinien być uzupełniony o powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV w wybranych grupach wiekowych - zapowiedział Pinkas.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe