Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ptaszyński: Za dyżury rezydentów zapłaci budżet. Dzięki temu pojawią się środki na uposażenia dla innych
Źródło: KL, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.08.2018
 
 
- Jednym ze skutków ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB będzie to, że za dyżury rezydentów zapłaci budżet, nie dyrektorzy szpitali. Dzięki temu pojawią się środki na uposażenia dla innych grup – wskazuje dr hab. Paweł Ptaszyński, zastępca dyrektora w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szacuje, że ze względu na fakt, że placówka jest duża, "uwolniona" kwota będzie istotna.
- Ustawa zakłada przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Zakłada uwzględnienie dyżurów medycznych pełnionych w ramach programu specjalizacji w kosztach umów rezydenckich, przy czym finansowanych z budżetu państwa będzie 40 godzin i 20 minut dyżuru w miesiącu (cztery razy dziesięć godzin i pięć minut) - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i cytuje Ptaszyńskiego: - Lekarze rezydenci mają do odpracowania w ramach rezydentury 40 godzin 20 minut. One oczywiście mogą być rozdzielone w różny sposób, zazwyczaj są to dwa dyżury: jeden 16-godziny i jeden 24-godzinny. Do tej pory tę część szkolenia brał na siebie szpital, mimo że te dyżury są rodzajem szkolenia rezydenckiego finansowanego ze środków ministerialnych, pieniędzy publicznych.

Ptaszyński podkreśla, że w efekcie zmian w sposób naturalny szpital zostaje uwolniony z płacenia określonej kwoty za dyżury rezydentów.

– Jesteśmy Centralnym Szpitalem Klinicznym, mamy blisko 300 rezydentów. Uwzględniając, że lekarze dentyści nie mają dyżurów, można przyjąć, że jest ok. 200 rezydentów dyżurujących, co kosztuje ok. 250 tys. miesięcznie, czyli rocznie około trzy miliony. Dla takiego szpitala jak nasz, to dużo – mówi Ptaszyński i dodaje: - Władze szpitala planują by uwolnione środki przeznaczyć na poprawę uposażeń części pracowników: – Mamy blisko 3 tys. pracowników, chcielibyśmy poprawić płace tych grup, które nie skorzystały z rozwiązań, które zafunkcjonowały w ostatnim czasie. Skorzystali m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy. My chcemy wesprzeć m.in. rejestratorki, sekretarki, techników, dział sprzątania, zawody niemedyczne.

Ptaszyński ocenia, że dodatkowe środki oczywiście są niezbędne i cieszy perspektywa wzrostu nakładów, ale zastrzegł, że konieczne jest także urealnienie wycen części świadczeń. – Nie chodzi tu o przeszacowanie, ale ich urealnienie, tak by wycena nie była poniżej rzeczywistych kosztów, jakie ponosi szpital.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe