Radziwiłł o raporcie OECD i KE: Część problemów służby zdrowia to rezultat niskiego finansowania

Udostępnij:
- Polskę na tle krajów Unii Europejskiej wyróżnia niski poziom wydatków na zdrowie i duża część innych problemów właśnie z tego wynika - przyznał minister zdrowia komentując raport OECD i KE. Podkreślił też, że dokumentu tego nie należy analizować bezkrytycznie.
Opublikowany w środę (23 listopada) raport Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawia sytuację opieki zdrowotnej w krajach UE, a także w państwach kandydujących do Unii oraz Norwegii, Szwajcarii i Islandii. - W raporcie wskazano, że Polska jest wśród krajów UE o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia - przypomina Polska Agencja Prasowa. Przypomnijmy: wydatki na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosły w UE tylko o 0,7 procent w latach 2009-15, co w dużej mierze było wynikiem kryzysu finansowego i gospodarczego. Spośród krajów UE najwięcej na ten cel przeznacza się w Luksemburgu - 6 023 euro na jednego mieszkańca, a najmniej w Rumunii - 816 euro rocznie. W Polsce wydatki te sięgają 1 259 euro rocznie na jednego mieszkańca. Mniej w UE przeznaczają na ten cel jedynie Chorwacja, Bułgaria, Łotwa i Rumunia.

Według raportu w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,3 lekarza, najmniej w UE.

Niepokojące dane dotyczące Polski można znaleźć też w rozdziale na temat statystyk wczesnego wykrywania i leczenia raka. Szanse na przeżycie pięciu lat w przypadku raka szyjki macicy są w Polsce najniższe w UE i wynoszą 54,5 proc. Polska ma także najniższe wskaźniki, jeśli chodzi o szanse na przeżycie pięciu lat w przypadku raka jelita grubego - wynika z raportu. W przypadku raka piersi szanse na przeżycie wynoszą ponad 80 proc. we wszystkich krajach UE - oprócz Estonii i Polski.

Konstanty Radziwiłła stwierdził, że duża część innych problemów systemu ochrony zdrowia jest wynikiem właśnie niedostatecznego finansowania. - To jest wielkie wyzwanie, Polska musi wydawać więcej na zdrowie - powiedział Radziwiłł. Minister zaznaczył, że w raporcie znalazły się pozytywne informacje o systemie ochrony zdrowia w Polsce, na przykład dotyczące szczepień. Podkreślił, że w Polsce odsetek osób zaszczepionych przeciwko kilku najważniejszym chorobom nadal jest jednym z najwyższych w Europie.

Minister zwrócił uwagę również na zawarte w raporcie dane dotyczące opinii pacjentów o ich relacjach z lekarzami, na przykład tego, czy medycy poświęcają im wystarczająco dużo czasu i czy uzgadniają z nimi plan leczenia.

Radziwiłł pytany o wskazane w raporcie dane o niewystarczającej liczbie lekarzy, ocenił że informacje te są nie do końca prawdziwe. Powiedział, że szacunki resortu wskazują na wyższy odsetek lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, niż określony w raporcie.

Minister podkreślił, że raport należy analizować uważnie, ale nie można być wobec niego bezkrytycznym. - Jest wiele badań, co do których metodologii też możemy mieć troszkę zastrzeżeń - powiedział Radziwiłł.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.