Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ratownicy medyczni zadowoleni

Autor: Krystian Lurka |Data: 10.12.2019
 
 
Prawo wykonywania zawodu, rozstrzyganie w sprawach błędu podczas pracy i inne uprawnienia właściwe samorządowi regulować ma ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. Projekt dokumentu trafił do konsultacji publicznych.
- Dzięki tej ustawie nasza najmłodsza profesja medyczne wreszcie nie będzie traktowany po macoszemu – mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Badach-Rogowski przyznaje, że o tę regulację ratownicy walczyli od lat. Między innymi dlatego, że wprowadzenie PWZ pozwoli wreszcie ich policzyć.

Oprócz przyznawania, zawieszania i pozbawiania prawa wykonywania zawodu samorząd ratowników ma także chronić ich interesy zawodowe i reprezentować ich w sądzie.

– Dziś ratownik oskarżony o błąd medyczny nie ma żadnej ochrony. Nie gwarantuje jej także pracodawca, który często zatrudnia go na podstawie umowy cywilnoprawnej. A jego działanie często ocenia biegły lekarz. Teraz sprawa błędu ratownika najpierw trafi do oceny przed sądem koleżeńskim, a w sądzie powszechnym będzie reprezentował go rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Ratownik nie będzie już w sądzie kozłem ofiarnym – mówi przewodniczący Badach-Rogowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.pdf.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe