Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Recepty na fentanyl pod kontrolą

Udostępnij:

– Od 17 czerwca będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym na fentanyl – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Minister powiedziała w Polsat News, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty.

– Niestety, nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać – dodała.

Prawo musi być szczelne
Już dwa miesiące temu poleciła zespołowi Ministerstwa Zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo niestety politycy Prawa i Sprawiedliwości tego nie zrobili.

– Luki prawne będą usunięte najszybciej, jak to możliwe – zaznaczyła Leszczyna, podkreślając, że poleciła dyrektorowi Centrum e-Zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.

– Od 17 czerwca będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu – zaznaczyła.

Minister Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez głównego inspektora farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

– Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane – powiedziała, dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Cieszyński w Sejmie
Wcześniej, w trakcie posiedzenia Sejmu, były wiceminister zdrowia w rządzie PiS Janusz Cieszyński zarzucił obecnemu ugrupowaniu politycznemu, że nic nie robi w sprawie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, jeśli chodzi o dostęp do fentanylu. 

Problemem nie jest fentanyl, ale narkotyki
Policja podała 15 czerwca, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. To niewiele, biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletki mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnich kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono, że w sprawie podejrzane są 22 osoby. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań w sprawie narkotyków. 

Przeczytaj także: „Fentanyl szybko uzależnia i… zabija”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.