Wyślij
Udostępnij:
 
 
Daniel Gnap/KPRM

Rezygnacje w Radzie Medycznej – kto i dlaczego

Źródło: PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.01.2022
 
 
Trzynastu z siedemnastu przedstawicieli Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim stwierdziło, że nie chce już współpracować z rządzącymi w sprawie epidemii – to protest przeciwko pomijaniu ich rekomendacji w walce z koronawirusem. Publikujemy ich nazwiska i oświadczenie.
14 stycznia odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Radą Medyczną, podczas którego trzynastu członków grupy eksperckiej złożyło rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii – to:
– prof. Robert Flisiak,
– prof. Magdalena Marczyńska,
– dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas,
– prof. Radosław Owczuk,
– dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz,
– prof. Miłosz Parczewski,
– prof. Małgorzata Pawłowska,
– prof. Anna Piekarska,
– prof. Krzysztof Pyrć,
– prof. Krzysztof Simon,
– dr Konstanty Szułdrzyński,
– prof. Krzysztof Tomasiewicz,
– prof. Jacek Wysocki.

Rezygnujący w oświadczeniu przesłanym PAP napisali, że „decyzję podjęto z uwagi na brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

– Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy zwiększającą się tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych. Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów – uzasadniono w oświadczeniu, podkreślając, że „przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią”.

– Świadomi odpowiedzialności, jaka na nas ciąży, i tego, że będziemy atakowani przez osoby i organizacje o poglądach niemających nic wspólnego z wiedzą medyczną, nauką i chociażby zdrowym rozsądkiem, byliśmy gotowi służyć krajowi niezależnie od naszych poglądów i sympatii politycznych – podsumowano.

Rządowi nie sprzeciwili się:
– prof. Andrzej Horban,
– prof. Tomasz Laskus,
– prof. Piotr Czauderna,
– dr Artur Zaczyński.

O sprawie poinformowała PAP.

O radzie
Rada Medyczna powstała na podstawie zarządzenia prezesa Rady Ministrów 6 listopada 2020 r. Zgodnie z dokumentem jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego.

Do zadań rady należy przede wszystkim:
– analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju,
– opracowywanie propozycji działań,
– opiniowanie aktów prawnych, takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

Przeczytaj także: „Kto z Rady Medycznej nie poparł prośby epidemiologów o radykalne działania”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.