Archiwum

Robert Mołdach o podwyżkach dla urzędników

Udostępnij:
– Gdyby rząd, opozycja i parlament były pełne błyskotliwych, świetnie wykształconych, wybitnie kompetentnych, rozważnych i w pełni odpowiedzialnych ludzi ze strategiczną refleksją i myślą o prymacie kraju nad partykularnymi interesami, można byłoby tę decyzję zaakceptować, gdyby – przyznaje Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji, komentując przegłosowanie przez Sejm podwyżek dla najważniejszych osób w państwie, w tym dla ministra i wiceministrów zdrowia.
Komentarz Roberta Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji:
– To oczywiste, że profesjonaliści powinni być właściwie opłacani, ale bulwersujące jest co innego.

Po pierwsze, chodzi o moment! W chwili, gdy Polska się ogranicza, gdy gospodarka „zwija” się o 8 proc., gdy ludzie tracą biznesy – ba – tracą życie na skutek pandemii COVID-19, gdy niepewność przeważa nad nadzieją, nie podejmuje się takich decyzji.

Po drugie, gdyby rząd, opozycja i parlament były pełne błyskotliwych, świetnie wykształconych, wybitnie kompetentnych, rozważnych i w pełni odpowiedzialnych ludzi ze strategiczną refleksją i myślą o prymacie kraju nad partykularnymi interesami, można byłoby tę decyzję zaakceptować, gdyby! Ale nie taka myśl o naszych politykach en masse przychodzi mi pierwsza do głowy. I sądzę, że znacznej części społeczeństwa także. Owszem, znam wielu godnych przedstawicieli administracji publicznej i ogromnie szanuję ich pracę – wynagradzajmy te wybitne jednostki, stawiajmy za wzór, budujmy establishment urzędniczy, a nie rozdawajmy setki milionów złotych wszystkim tylko dlatego, że akurat polityczny klucz zadecydował o ich karierze.

Nie potrafiliśmy zbudować elity i szacunku do niej po odzyskaniu niepodległości. Nasz kraj jej potrzebuje i jestem przekonany, że nawet w tych trudnych czasach ponadprzeciętne wynagrodzenie dla tych ludzi nie wzbudziłoby takich emocji, ale „wrzucenie” do jednego worka osób wybitnych, propaństwowców i pospolitej bylejakości urąga inteligencji wyborców.

Przeczytaj także: „Pensje ministrów i wiceministrów po podwyżce nie wydają się zbyt duże”, „Zagłosowali za podwyżkami” i „Dlaczego Piotr Warczyński odszedł z resortu?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.