Rzucili koło ratunkowe, czyli jest szansa dla chorych z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi

Udostępnij:
Sejm przyjął ustawę o ratunkowym dostępie do technologii lekowych, która wprowadza dostęp do niestandardowych terapii. Oznacza to, że jeśli refundowane terapie zawiodą, państwo sfinansuje ciężko chorym lek, nawet gdy nie został dopuszczony do obrotu.
- Chodzi o sytuację, w której u ciężko chorego pacjenta wyczerpano już wszystkie dostępne technologie medyczne finansowane ze środków publicznych, a jedyną szansą dla niego jest nowa terapia o udowodnionej skuteczności medycznej. Nowe regulacje umożliwiają tak zwany "compassionate use", czyli podanie pacjentowi ratującego życie i efektywnego kosztowo leku o udowodnionej skuteczności, nawet gdy terapia z jego zastosowaniem nie mieści się w koszyku świadczeń gwarantowanych - informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że jest to szansa dla chorych z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi czy takich, którzy wymagają zastosowania terapii w innym wskazaniu. Przed wprowadzeniem w 2012 r. ustawy refundacyjnej korzystali oni z finansowania w ramach tak zwanych farmakoterapii niestandardowej lub chemioterapii niestandardowej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.