Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sanepid szykuje ustawową wojnę z Klebsiella pneumoniae. Czy to w końcu zachęci warszawiaków do poznańskich rozwiązań?

Źródło: BL
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 09.03.2017
 
 
- Przygotowywane jest rozporządzenie, które ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii New Delhi - poinformował zastępca GIS Grzegorz Hudzik. Bakteria eliminowana w innych regionach Polski powraca jak wańka wstańka roznoszona przez pacjentów z Warszawy.
Swego czasu i Poznań, i Warszawa miały podobne problemy z nową superbakterią. Poznań poradził sobie, Warszawa nie. Co więcej, nawroty zachorowań mają w Polsce ciągłe źródło w stolicy, w pacjentach tam leczonych.

- Przykład skrajnie odmiennych efektów działań podjętych w Poznaniu i Warszawie wskazuje, że najważniejsza jest zdolność szpitali do rzeczywistego wdrażania programów profilaktycznych oraz budowanie regionalnej współpracy między szpitalami. W Warszawie sytuacja – można tak uznać – wymknęła się spod kontroli, mimo że niektóre placówki starały się wdrożyć skuteczne działania – oceniają Szczepan Cofta i Tadeusz Ozorowski.

Ich zdaniem wynika to z zlekceważenia przez niektóre ważne ośrodki skali zagrożenia. Klebsiella pneumoniae, potocznie zwana New Delhi, rozprzestrzenia się łatwo w regionie, m.in. poprzez przenoszenie pacjentów, ale prawdopodobnie również przez personel, który podejmuje pracę w wielu ośrodkach.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe