Sejm

Sejm za finansowaniem in vitro ►

Udostępnij:
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa – przepisami zajmą się senatorowie.
29 listopada w Sejmie głosowano nad całością projektu ustawy w sprawie finansowania in vitro z budżetu państwa. Obradom przewodniczył marszałek sejmu Szymon Hołownia.

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych było 268 posłów, przeciw 118, a wstrzymało się 50.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.sejm.pl/035D71D.

Więcej o wynikach głosowania na stronie internetowej: www.sejm.pl/glosowanie40.

Komisja Zdrowia przeciwna poprawkom PiS
Wcześniej, w godzinach przedpołudniowych w Sejmie odbyło się drugie czytanie omawianego projektu, w czasie którego posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili poprawki. Projektem ponownie zajęto się w Komisji Zdrowia w celu ich rozpatrzenia. Odrzucono wszystkie zgłoszone przez posłów PiS – między innymi tę posła Piotra Uścińskiego dotyczącą – jak mówił w Sejmie – „produkowania w metodzie in vitro tylko tych zarodków, które mają szansę się urodzić”.

– Te, które będą przeniesione do łona mamy i będą mogły się rozwijać i mieć szansę narodzin. A jeżeli z jakichś powodów nie mogłyby, wystąpiłaby jakaś siła wyższa, mama by się rozchorowała, mogły być wtedy zamrożone – argumentował Uściński.

Co wnosi projekt?
Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Wnioskodawcy podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona.

Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma teraz opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki – nie mniej, niż 500 mln zł.

Przeczytaj także: „Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o in vitro” i „Ustawa o finansowaniu in vitro – Sejm zdecydował”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.