Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl

Senatorowie zawetują nowelizację ustawy o zawodzie lekarza

Udostępnij:
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział zawetowanie w izbie wyższej parlamentu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, nazywając ją „gwoździem do trumny ledwo zipiącego systemu ochrony zdrowia”.
Posłowie 16 listopada przegłosowali nowelizację ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Przyjęta ustawa wprowadza tylko jedną drobną zmianę w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Dotyczy sposobu finansowania staży podyplomowych. Jej najważniejsze zapisy dotyczą fundamentalnych dla systemu opieki zdrowotnej zmian w zasadach jego finansowania – i tak od 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie pozbawiony wszystkich dotacji, jakie dotąd otrzymywał z budżetu państwa, a więc pieniędzy na ratownictwo medyczne i darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia oraz kobiet w ciąży. Zgodnie z przepisami budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie w 2023 r. pomniejszony o 13 mld zł.

Co na to opozycja?

5 grudnia przedstawiciele senackiej Komisji Zdrowia zajmą się przepisami.

– Jestem przekonany, że senatorowie zawetują nowelizację ustawy o zawodzie lekarza, która – gdyby zaczęła obowiązywać – byłaby gwoździem do trumny ledwo zipiącego systemu ochrony zdrowia. Senatorowie absolutnie nie pozwolą na dalsze procedowanie tych przepisów – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

– Przyjęcie rozwiązań zapisanych w ustawie oznaczałoby przekazanie wielu obowiązków i zadań Narodowemu Funduszowi Zdrowia bez zagwarantowania na to pieniędzy. Obawiam się, że miałoby to dramatyczne skutki – stwierdził.

Przeczytaj także: „Od ściany do ściany”, „Za pieniądze z funduszu zapasowego NFZ należy spłacić dług zdrowotny” i „O 13 mld zł mniej na leczenie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.