Wyślij
Udostępnij:
 
 
Senior tuli maluszka
Źródło: ePoznan
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.08.2019
 
 
Tagi: senior, noworodek
Innowacyjny projekt "Senior maluszka tuli" powstał w Poznaniu i ma pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w opiece nad noworodkiem.
Na oddziale noworodkowym Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei znajdują się dzieci, które z różnych względów nie są codziennie odwiedzane. Powodów jest wiele - choroba rodziców, brak możliwości codziennego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie noworodka. Takie sytuacje mogą powodować u dziecka stres i wzrastający poziom lęku oraz obniżenie sprawności układu odpornościowego.

Sposobem na rozwiązanie tej trudnej sytuacji może być pomoc starszych poznaniaków. Dla seniorów - wolontariuszy ma to być sposób na dobre spędzenie czasu, dla noworodków - szansa na normalną opiekę i zaspokojenie podstawowej potrzeby – dotyku.

Zainteresowanie takim rodzajem wolontariatu było w Poznaniu ogromne. - Do projektu zgłosiło się, ok. 130 tysięcy osób - mówi Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy akcyjnych i PR Hospicjum Palium. - Dzwonili do nas także ludzie młodzi, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski - dodaje.

Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu i zostali zakwalifikowani, musieli najpierw przejść przez cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać - informują miejscy urzędnicy. Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Zakwalifikowani seniorzy muszą przejść badania niezbędne do tego, by móc pracować z noworodkami. Pierwsze maluchy zostaną przez nich przytulone już we wrześniu lub październiku, oczywiście zawsze za zgodą rodziców dzieci.

Miejski projekt "Senior maluszka tuli" to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe